Rus kadınla evli olmanın 10 artısı ve 10 eksisi

Bu mevzu tabii ki pehlivan tefrikası gibi; sonu gelmez. Ama arada güncellemekte ve yeni görüşleri, deneyimleri eklemekte fayda var. Başımıza geliyor, etrafımızda konuşuluyor, sosyal medyada tartışılıyor, okur mesajlarında mevzu ediliyor. Biz de bunların hepsini harmanlayıp bir kez daha “Bir Rus kadınla evli olmanın artılarını” 10 maddede özetlemeye çalıştık. Ekleyeceğiniz, çıkaracağınız olursa, Facebook sayfamızda bu yazının altına yazabilirsiniz.

Önce 10 maddelik “güzelleme” ile başlıyoruz; ardından “Rus kadınlarla evle olmanın 10 dezavantajı” da gelecek:

1 Rusların genlerinde olduğu için zorluklar karşısında daha dirençli, özgüvenli ve kompleksiz oluyorlar, kolay bunalıma girmiyorlar, evin yükünü yeri geldiğinde tek başına, şikayet etmeden taşıyorlar.

2 Sovyet geleneği sayesinde temel eğitimleri iyi olduğundan eşlerini yukarı çekiyorlar, geliştiriyorlar, manen destek oluyorlar.

3 Genelde kendi aileleriyle ilişkileri mesafeli oluyor, bu yüzden kaynana-kayınbaba baskısı çok bunaltıcı olmuyor, kendi çekirdek ailelerine odaklanıyorlar. Türklerin güçlü aile bağlarını ve “baba figürünü” takdir ediyorlar.

4 Farklı ana dillerde olunca, siz ne kadar Rusça bilseniz de, öfkeyle ağız dalaşına girip kalp kırmak aynı ana dile sahip çiftlere kıyasla zor oluyor. “Gözüne dizine dursun, genç ömrümü çürüttüm senin için” demenin Rusçası var mı? Rusça formüle etmeye çalışırken öfkeniz yatışıyor, kırıp dökmeden frene basabiliyorsunuz.

5 Pek çok şeyden “uzmana yakın düzeyde” anlıyorlar: Evde fahri doktor, öğretmen, hatta teknik eleman oluyor, Rusya’nın neden kadınların ellerinde yükseldiğini daha iyi anlıyorsunuz.

6 Çocuk eğitiminde (bize yöntemleri bazen çok katı ve acımasız gelse de) daha disiplinli, rasyonel ama şefkatliler. Bazen disiplinin suyunu çıkarıyorlar ama ama bizdeki gibi ‘şımartma’ eğiliminden daha iyi.

7 Rusların ırk olarak güzelliği malum; güzel bir eş sahibi olmak güzellik, güzele bakmak sevaptır! Ayrıca annelik görevlerini ihmal etmezken, kadınlık cazibesini de yitirmiyorlar.

8 Cinsellik daha özgür, daha doğal yaşanıyor, hijyen de cinselliğin ön koşulu olarak daha fazla önemseniyor.

9 Çoğu üniversite mezunu ve meslek sahibi olduğu için, gerektiğinde ekonomik açıdan aileye destek olabiliyorlar. Kariyeri ve geliri kocasından fazla olan Rus kadın sayısı az değil.

10 Dil kaynaklı problemlere rağmen Ruslar daha iletişimci, derdini, tasasını dile getirmekte daha istekli, daha becerikli.

Şimdi de Rus kadınlarla evliliğin 10 muhtemel eksisi:

1 Yabancı olmalarından kaynaklanan kaçınılmaz sorunlar var: Dil, kültür, din, gelenek farklılıkları sıkıntı yaratabiliyor. Sık sık kimin neyi doğru yaptığı ailede çatışma konusu oluyor. Oysa eşiniz Türk ise, ahenkli bir ilişkiniz varsa bunlar genelde sorun hanesine yazılmıyor.

2 Değer yargılarındaki farklılıklar, onlara doğal gelen bazı davranışların size aşırı gelmesi, aile içinde bazen, ama Türkiye’de iken sosyalleştiğinizde çok kez sıkıntı nedeni oluyor. Gelenekçi, tutucu bir aileniz varsa, Rus gelin cehennemi dünyada hem yaşayıp hem yaşatabiliyor.

3 Eşiniz Rus, siz Türk vatandaşıysanız hayatınızın önemli bir bölümü vize, çalışma-oturma izni, vatandaşlık vs. gibi sonu gelmez bürokratik işlemlerle uğraşmakla geçiyor.

4 Mevzu ne olursa olsun, özellikle dil farklılığından kaynaklanan engeli aşıp, içinizden, aklınızdan, gönlünüzden geçeni, her nüansın, kelimenin hakkını vererek konuşma, anlatma, paylaşma imkanınız olmuyor. Türk bir çiftin, en müstehzi bir tebessümden, bir tek kelimeden derin manalar bulduğu muhabbetler sizin için ulaşılmaz güzellikler oluyor.

5 Ne Türkçenin ne Rusçanın hakkı verilerek konuşulduğu, çoğu kez çocukların bunun acısını çektiği, tuhaf-basit-yetersiz bir “karma dil” kaçınılmaz oluyor. Bir noktada ilişkide derinlik değil, yüzeysellik daha sık yaşanan bir tablo oluyor.

6 Bazı Rusların sıklıkla kafalarının içinde muhafaza ettikleri “demir perde” ve “Biz herkesten farklıyız” kompleksi, eşinizde de olabiliyor, dünya tarihiyle, kültürüyle aralarındaki mesafe bazen Türklere kıyasla çok daha fazla olabiliyor. Hele de Türkiye’ye, Türklere tepeden bakan gelin tipi olursa, huzur kaçıyor.

7 Özellikle ilerleyen yaşlarda, hayatınızı-emekliliğinizi nerede geçireceğiniz sorusu gündeme gelince sorun yaşanabiliyor. Hiçbir zaman net gelecek planı olamıyor. Burası mı, orası mı? Çocuklar nereli olacak?

8 Türkiye’de -eskisi kadar güçlü olmasa da- Rus kadınlara önyargılı bakış, memlekette huzurlu, kafanız rahat yaşamayı hüner haline getiriyor.

9 Konu fiziğe geldiğinde, kendine bakan, sağlıklı yaşamı tazr edinen Türk kadınların güzelliklerini ileri yaşlarda daha fazla koruduklarını düşünenler az değil. Rus kadınlarının belli bir yaştan sonra hızla formunu kaybettiğini düşünenler çok.

10 Günün sonunda, çilingir sofrası kurup, fonda Zeki Müren şarkısı, “Ah ulan, n’olacak bu memleketin hali!” muhabbetlerini tadına vararak yapma imkanınız, Türkçenin incelikleriyle süslü esprilere karşılık bulma şansınız Rus eşinizle -maalesef- olmuyor.

Share Button