Moskova’da tüm toplu ulaşım araçlarına ‘yüz tanımalı’ ödeme

Moskova Belediyesi ulaşım araçlarında biyometrik verilerle ödeme yapılması uygulamasını genişletmek niyetinde. Kommersant gazetesi belediyenin Moskova Ulaşım (Moskovski Transport) uygulamasına ilgili özelliğin eklenebilmesi için 329 milyon ruble, yani 4,5 milyon dolar yatırım yapma hazırlığında olduğunu yazıyor.

Projenin iktidara yakın Naşi hareketinin üst düzey yetkililerinden Dmitri Koh’un şirketine verildiği de gazetenin aktardığı bilgiler arasında. Uzmanlarsa projenin hayata geçebilmesi için otobüslerdeki bütün kameraların yüz tanıma özelliğine sahip yenileriyle değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Habere göre, 5 Ağustosta sonuçlanan ihalenin hayata geçirilmesi için firmanın önünde 8 aylık bir süre var. Uygulama hayata geçtiğinde kiralık bisiklet ve scooterlar da dahil olmak üzere ulaşım araçlarını kullanmak isteyen Moskovalılar biyometrik fotoğraflarını sisteme yükleyecek ve bir banka kartını bu fotoğrafla ilişkilendirecek. Böylece ulaşım araçlarındaki kameraya yüzünü çevirerek ödeme yapmak mümkün hale gelecek.

Kommersant bu teknolojinin şu anda Moskova metrosunda 1000 yolcunun katılımıyla test edilmeye devam edildiğini de yazıyor.

Gazeteye konuşan siber güvenlik uzmanları, Moskova Belediyesi’nin sürekli yeni projelerle vatandaşların kişisel verilerini topladığını, bu durumun zaman zaman Rusya’da gündeme oturan veri sızıntılarına yenilerinin eklenmesini mümkün hale getirdiğini belirtiyor.

Share Button