Payday Loans
MoskovaLife.com   

moslogo

Colins2014

money

MOSKOVA HARITASI

mosyemek turkrus

Rusya'da Paskalya coşkusu

{mosimage}Hristiyan aleminin en önemli bayramı sayılan Paskalya bugün başlıyor. Bir hafta sürecek bayram boyunca Rusya’da Kuliç adı verilen özel Paskalya çörekleri yenecek ve defalarca “Hristos Voskrese! (ısa dirildi!)” ve “Voistinu Voskrese! (Gerçekten dirildi!)!” denilecek. Bugün ise “Büyük Cumartesi (Великая Суббота)”. Yani Hz.ısa’nın toprağa verilişini simgeleyen gün. Bugün Ortodoks Rusların 40 gündür sürdükleri Büyük Oruç son bulacak ve Moskova’daki Kurtarıcı ısa Katedrali'nde, Kudüs’ten getirilen Kutsal Ateş eşliğinde düzenlenecek görkemli ayinle Paskalya’ya merhaba denilecek. Peki nedir Paskalya?

Aslında Paskalya’nın kökü Musevilere dayanıyor. Musevi inancına göre bu bayram, Mısır köleliğinden kaçan ve Musa’nın öncülüğünde Filistin’e ulaşan ıbranilerin kurtuluşunu simgeliyor. Bu kaçış sırasında ekmek mayalamaya bile vakit bulunmadığı inancıyla Museviler, Paskalya’yı mayasız ekmek yiyerek kutlarlar.
Hristiyan inanacına göre ise Paskalya ısa’nın son yemeğini, kendini feda edişini, çarmıha gerilişini ve öldükten sonra yeniden dirilerek göğe yükselişini simgeliyor. Ortodoks Ruslar arasında da her yıl nisan ayının ikinci pazar günü “ısa’nın Diriliş Günü” olarak kutlanır ve bir hafta süren Paskalya bayramı boyunca tüm kiliselerde çeşitli konserler ve ayinler düzenlenir. Paskalya haftasının başlangıç günü olan pazar gününden (ısa’nın Dirilişi Günü) önceki cumartesi günü ise (“Büyük Cumartesi”), ısa’nın toprağa verilmesinin anısına ayinler yapılır. Paskalya, aynı zamanda Ortodoksların 40 gün boyunca sürdürdükleri Büyük Oruç’un da sona ermesi anlamına geliyor. Bu oruç ise, ısa’nın göğe yükselmeden önce 40 gün insanlar arasında dolaşmasını simgeliyor.

 
© 2015 Moskova Life
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
Top of Page