Moskova’da enfes İtalyan pizzasının adresi: Pinzeria by Bontempi

MOSKOVA MUHTARI yazıyor: “İyi pizza…” İki kelimelik basit bir cümle. Ama hakkını verecek yer bulmak o kadar zor ki… Hele Moskova’da ömrümüz yıllardır, “İyi bir pizzacı keşfettim” diyen dostların tavsiyeleri ile gittiğimiz yerlerde uğradığımız düş kırıklıklarından uzun bir liste çıkarmak mümkün. Aynen böyle dediğim dostum bu kez iddialı bir şekilde dedi ki: “Git, beğenmezsen fişi getir, ben ödeyeceğim!”

Eh, el kesesinden pizza yemek fena fikir değil. İki sevgili dostumu da ekibe katıp bir Cumartesi akşamı düştük yola. Bir kere haritadan bakmazsanız bulmanız zor olabilir. Tam Kurtarıcı İsa Kilisesi’nin karşı sokağında, yolun Puşkin Müzesi tarafında, Kropotkinskaya metrosu girişine doğru, bilenler için en kolayı ise meşhur Baba Marta Bulgar restoranının tam arkasındaki paralel sokakta.

670x400-pinzeria-by-bontempi-481270

Adı Pinzeria. Tam adı Pinzeria by Bontempi. Adını İtalyan şef ve işletmecisi Valentino Bontempi’den alıyor. Şefin daha önce Moskova’nın popüler eğlence ve kültür merkezine dönüşen Krasnıy Oktyabr adasında Bontempi adıyla mekanı vardı. Şef yeni mekanda da iddialı: “Eşsiz bir konseptimiz var. Pizza alameti farikamız. Üç farklı unu karıştırarak hamuru yapıyoruz. Beş yıllık hamur maya kullanıyoruz. Hamuru 72 saat mayalanmaya bırakıyoruz.”

Biz doğrudan pizza olayına girdik. Çok ama çok beğendik. Bir kere ne ince ne kalın pizza. Hem lezzet, hem kalınlık olarak bizim pidelerin ayarında. Mesela ben hayranı olduğum, Sarıyer’deki Pide Ban’ın pide ekmeğinin lezzetini aldım. Kesinlikle öneririm. Beğenmeyenlerin hesabını ödemek sözü vermiyorum ama bu mekanın şans tanımayı kesinlikle hak ettiğini düşünüyorum.

Tarihi Moskova’nın en sakin sokaklarından birinde, modern dokunuşlarla ve mobilyasıyla “New York havalı” bir aile restoranı yaratmışlar. Hafta sonu rezervasyonsuz giderseniz işiniz zor.

Pizza dışında makarnalar da iyi görünüyor. Pizzada harika bir uygulama var. Büyük ve küçük pizza fiyatı. Büyükler 600-700 ruble civarı ve iki kişiye rahat yeter. 200*400 rublelik küçüğü de keser ama yanına salatayla daha iyi olur.

Fiyatlara gelince. Salatalar 440-690 ruble arası. Pizzalarda Margarita’nın küçüğü 220, büyüğü 300 ruble… Salam-mantarlının 350-580 ruble, vejeteryan pizza 370-620 ruble, dört peynirli 320-640 ruble, Sicilya pizza 460-620 ruble, kalamar ve karidesli 470-820 ruble… Tatlıya yer kalırsa tiramisi 350 ruble.

Bu arada biz unuttuk, siz unutmayın: İsminin manasını bir sorun. Pinza neymiş? Kimisi pizza küreği dedi, kimisi maşa, kimisi pizzanın yuvarlak değil dörtgen olan şekli… Bizim de kafamız karıştı…

Adres: Bolshoy Znamenskiy Ulitsa, 2-3,

http://pinzeria.ru/restaurant

Share Button