Moskova’da yaban hayatı şehre indi

Rusya’da karantinada halk evlere çekilince sadece hava temizlenmedi, sokaklarda “doğal hayat” emareleri çoğaldı, hatta yaban hayvanları görülmeye başlandı. Bu dönemde bazı Moskova sokaklarında en sık görülen hayvanlardan biri de tilkiler. Doğal hayat uzmanları yaya ve araç trafiğinin azalmasının tilkilerin ortaya çıkmasında etkili olduğu görüşünde.

Bir diğer sebep de tilkilerin doğal rakibi sokak köpeklerinin belediyeler tarafından yakalanıp toplanıyor olması. Başkent belediyesi doğal hayat departmanı yetkilileri durumu “Şehir tilkiler için rahat bir ortam haline geldi” sözleriyle özetliyor.

Moskova sokaklarını mesken tutan bir diğer hayvan grubu da ördekler ve angutlar. Komsomolskaya Pravda gazetesi, ördeklerin “Bir zamanlar insanların Arbat’ta gezdiği gibi sokaklarda dolaştığını” yazıyor.

Gazeteye konuşan Timiyazevskiy semtinden bir kent sakini, en yakın göletten bir kilometre ötede angut kuşlarına rastladığını söyledi.

Ancak doğal hayat uzmanları angut kuşlarının ilk kez Sovyetler Birliği zamanında Rus şehirlerini mesken tutmaya başladığına dikkat çekerek, şehir içinde bu kuşlara sık rastlanmaya başlamasında sıra dışı bir durum olmadığını belirtiyor.

(Video Pyatnitskoye Şose’de çekildi.)

Share Button