Moskova’da yılbaşı eğlencesi yok

Moskova tarihinin belki de en sessiz ve renksiz yılbaşına hazırlanıyor… Koronavirüs önlemleri kapsamında, başkentte yılbaşı gecesi, tüm restoran, kafe ve diğer eğlence mekanlarının kapatılması kararlaştırıldı. Moskova’da geleneksel yılbaşı gezmelerinin de iptal edildiği bildirildi. Bu yıl belediye Noel pazarları ve festivalleri de organize etmeyecek.

Öte yandan Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, koronavirüs salgınının yayılmasına karşı alınan yeni önlemleri kendi internet sitesinden yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Hastalığın yayılımının hala kritik bir seyir izlediğini belirten Sobyanin, mevcut önlemlerin yetersiz kaldığını ve yeni kısıtlamalar getirmek mecburiyetinde kaldıklarını söyledi. Moskova’da geleneksel yılbaşı gezmeleri de iptal edildi. Bu yıl belediye Noel pazarları ve festivalleri de organize etmeyecek.

Buna göre, 13 Kasım 2020’den 15 Ocak 2021’e kadar,

1. Üniversiteler ve yüksek okullar uzaktan eğitime geçecek. Öğrencilere verilen ulaşım kartları bloke edilecek.

2. İlk, orta, lise ve üniversite öğrencilerine mümkün olduğunca evden çıkmamaları tavsiye ediliyor.

3. Restoran, kafe, bar, gece kulübü, diskotek, bowling salonu ve benzeri işletmeler 23.00 – 6.00 saatleri arasında kapalı kalacak. Paket servis hizmeti veren işletmeler bu yasağın dışında tutulacak.

4. Tiyatro, sinema ve konser salonlarında kapasitenin yüzde 25’inden fazla seyirci kabul edilmeyecek.

5. Kitlesel sportif faaliyetlerin organizasyonu belediyenin iznine tabi olacak.

6. Resmi organizasyonlar hariç seyircilerin katılımıyla yapılan kültürel, sergi, eğlence ve benzeri etkinliklere izin verilmeyecek. Açık ders, eğitim, sunum, master class gibi etkinlikler ise online rejimde yapılacak.

7. Günübirlik çocuk kamplarının faaliyeti durdurulacak. Buna alışveriş merkezlerindeki çocuk odaları, köşeleri ve eğlence merkezleri de dahil.

Share Button