Moskova-St. Petersburg trenle 2 saate inecek

Bu açıklama, Rusya Demiryolları Genel Müdürü Oleg Belozerov’den geldi. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ile birlikte, Moskova’nın MCD-3 hattındaki banliyö tren istasyonlarından Hovrino’nun açılışını yapan Belozerov, “2019’da Başkan Putin tarafından onaylanan Moskova-St. Petersburg yüksek teknoloji-hızlı demiryolu projesinin hayata geçmesiyle seyahat süresi şu ankinin yarısına, 2 saate düşecek” dedi.

Proje aşamasında olan Moskova-St. Petersburg yüksek hızlı treni projesinin maliyeti 1,7 trilyon ruble olarak hesaplanıyor. 2022’de başlayıp 2026’da bitmesi planlanan proje, aynı mesafeyi yaklaşık 3,5-4 saatte alan şu anki hızlı tren Sapsan’ı geride bırakacak.

Uzmanlar iki şehir arasındaki 650 kilometrelik mesafeyi hızı 200 ila 400 km arasında değişen yüksek teknoloji ürünü trenlerle iki saate düşürmenin mümkün olduğunu, yerli değilse de yabancı teknoloji bulunduğunu belirtiyor. Aynı uzmanlar, “Şu anki demiryolunda Sapsan da gidiyor yük katarı da. İki saatte yol almak için yeni tren için yeni teknolojide demiryolu döşemek gerekiyor. Projenin zorlukları büyük ama 2 saat 20 dakikaya indirmek mümkün” diyor.

Bu proje gerçekleşirse, Moskova ile St. Petersburg arasında uçak seferlerinin cazibesini yitireceği belirtiliyor.

Share Button