Ülke ülke bira fiyatları: Rusya ve Türkiye kaçıncı sırada?

Expensivity’nin hazırladığı Dünya Bira Endeksi, bu popüler içeceğin hangi ülkede ne kadar tüketildiğini ve dolar cinsinden fiyatlarını sıraladı. Dünyada 330 mililitrelik bir şişe biranın en ucuz olduğu ülke ortalama 1,68 dolarla Güney Afrika olurken, Türkiye 3,61 dolarla 26’ncı, Rusya ise 5,08 dolarla 48’inci sırada yer aldı. En pahalı bira ise yüksek vergiler nedeniyle 11,26 dolarlık fiyatla Katar’da.

Expensivity analistleri, ortalama fiyatları hesaplarken, istatistik veritabanı Numbeo’nun yanı sıra online alışveriş sitelerinin internet sitelerini, hotel ve bar menülerini kullandıklarını belirtiyor.

Araştırma, Dünya Sağlık Örgütü verilerini dikkate alarak hangi ülkede ne ölçüde bira tüketildiği sorusuna da yanıt aradı. Buna göre, dünyada en çok bira içilen ülke yıllık 468 bira ile Çekya. İkinci ve üçüncü sırada 417 ve 411 şişe birayla İspanya ve Almanya var.

Türkiye’de yılda içilen bira sayısı 73, Rusya’da ise 265 olarak tespit edildi. Dünya üzerine en az bira içilen ülke ise yılda yalnızca 4 şişelik ortalamayla Haiti. Ancak analistler, Haiti’de biradan ziyade rom gibi kuvvetli içkilerin tercih edilmesinin sonuçta rol oynamış olabileceği fikrinde.

Araştırmayla ilgili ayrıntılı verilere Expensivity’nin internet sitesinden ulaşılabilir.

Share Button