Arbat’daki Sovyet efsanesi Prag restoranın kaderi yeniden yazılıyor

Prag ya da “Praga” restoran, 150 yılı bulan geçmişiyle imparatorluktan devrim yıllarına, Rusya’nın tarihinde iz bırakmış bir işletmeydi. Arbat Sokağı No 2 adresindeki restoran, SSCB yıkıldıktan sonra da 2000’lerin başına kadar (tarihinin yüzü suyu hürmetine) en prestijli mekanlardan biri olarak kabul gördü. 90’ların sonunda Ankara’dan gelen heyetler için de sık sık “efsane restoran” olarak bu pahalı mekanda iş dünyası yemekler verirdi. O devirde “daha ucuz” sayılan Cafe Puşkin ise, Prag Restoran’ın gerisinden gelirdi.

İşleri bozulan Azerbaycan kökenli milyarder Telman İsmailov tarafından 2019’da iş adamı Miroslav Melnik’e satılan, işletme olarak kapanan “Praga”, markası ve binası ile şimdi bir kez daha küllerinden dirilmeye hazırlanıyor:

Vedomosti gazetesine göre, yeni yatırım projesi ile, ünlü restoranın asırlık binasında tek değil birkaç restoranın yanı sıra gece kulübü, mağazalar ve lüks apartmanlar yer alacak.

“Prag”, Moskova’nın incilerinden biri olarak anılıyor. Binanın kendisi 18. yüzyılda yapıldı ve birkaç kez yıkılıp, zarar görüp yeniden inşa edildi. İlk başta bir kiralık konak, sonra meyhaneydi. 19. yüzyılın sonunda tüccar Tararykin binayı iddialı bir bilardo oyununda kazandı ve “en yüksek kategoride” bir restorana dönüştürdü. Moskova tarihçisi Pavel Gnilorıbov, Business FM’e verdiği demeçte, restoranının müşterilerinin imparatorluk yıllarında ağırlıklı olarak iş adamları, orta sınıfın temsilcileri ve edebiyatçı, akademisyen çevresi olduğunu söylüyor.

Pavel Gnilorıbov şöyle anlatıyor:

“Prag, altı ila sekiz kişilik büyük masaları, kusursuz servisi, yüzde 20’den aşağı düşmeyen büyük bahşişleri ve Moskova’da egzotik hava katan saksıdaki palmiye ağaçları ile eşsizdi.

Ekim Devrimi sonrası Prag’daki menü ve servis bozuldu, devrin gereği bir kantine dönüştü. Sonra devrin ünlü isimleri Bunin ve Mayakovski tarafından bol bol reklamı yapıldı. 1954’te restoran, Çekoslovak mimarların projesine göre yeniden inşa edildi ve orada bir pastahane açıldı. Bu ünlü pastahane için, Moskovalılar saatlerce kuyruklarda beklerdi. Prag Restoran SSCB yılları boyunca hep, üst düzey misafirlerin ağırlandığı çok önemli bir mekan olarak kaldı. SSCB yıkıldıktan sonra da yaşatılmaya çalışıldı ama bu uzun sürmedi.”

Şimdi yeni sahibi 1 milyar 700 milyon ruble harcayarak, Prag restoranın binasını kazançlı bir projeye dönüştürme kararı aldı. Binada 80 ila 200 metrekare arasında değişen 28 elit daire, 12 mağaza, iki ya da üç restoran planlanıyor. Konut m2 fiyatının 1 milyon rubleye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

Projeden, tarihi ve kültürel bir varlık olan Prag Restoran markasının nasıl ve ne şekilde çıkacağı merakla bekleniyor.

Meraklısına, Rus TV’sinden Restoran Prag belgeseli:

Share Button