Moskova’nın merkezinde sokağa 1 saat park etmek 380 rubleye çıktı

Başkent belediyesinin açık alanlardaki park yerleri ile ilgili yeni kararları bugünden itibaren (5 Nisan pazartesi) yürülüğe giriyor. Özellikle şehir merkezinde yol kenarlarına park edenlerin, park ücretlerini dikkatle kontrol etmesinde fayda var. Çünkü Çistoprudi ve Pokrovski dahil, pek çok merkezi sokakta saatlik park ücreti gündüz 380 rubleye, gece 200 rubleye yükseltildi.

Ayrıca bugüne dek ücretsiz park edilen Lefortovo, Presnya, Fili, Vnukovo ilçelerindeki pek çok sokak da paralı oldu.

Bazı sokaklarda saat ücreti 60 ruble iken, ikinci saat için fiyat 150 rubleye çıkarıldı.

Diğer yandan yasaklı bölgeye park edilip çekilen araçlar için ödenecek ücretler de yüzde 15 arttırıldı. Ortalama indirimsiz çekici fiyatı 9 bin 100 rubleyi buluyor.

Moskova Belediyesi yetkilileri özellikle merkezde 380 rubleye kadar çıkan fiyatlar için, “Kural şu: Bir bölgede ücretli otopark her zaman yüzde 90’dan fazla doluysa fiyat arttırılmalı. Ücretli otopark kullanımının yüzde 96 ve üzerine çıktığı caddelerde 380 ruble tarifesi uyguluyoruz” dediler.

Saatlik ücretin 380 rubleye çıkarıldığı bazı bölgelerde kiliselerin bulunması üzerine Rusya Ortodoks Kilisesi memnuniyetsizliğini beyan etti ve “duaya gelen cemaate haksızlık edildiğini” savundu.

Park ücretlerindeki değişikliklere dair belediyenin yayınladığı liste için tıklayın.

Share Button