Hayranlarına müjde: SSCB devrinde çekilen ‘Yüzüklerin Efendisi’ bulundu!

Yüzüklerin Efendisi, yani “The Lord of the Rings”… İngiliz filolojist ve Oxford Üniversitesi profesörü J. R. R. Tolkien’in 1954’de yazdığı, 2001-2003 arasında ABD yapımı olarak üç filmi çekilen epik fantezi roman… Tüm dünyada büyük yankı yaratan bu “Hollywood yapımı”ndan çok önce, SSCB’nin son yılı olan 1991’de “Yüzüklerin Efendisi”nin TV dizisi olarak çekildiği ortaya çıktı.

Daha doğrusu son yıllarda bu iddia Rusya’da sık sık gündeme geliyor, ama bir yerel kanalda o tarihte bir kez gösterilen ve ortadan kaybolan bir film olduğu “şehir efsanesi” olarak konuşuluyordu. Ancak ortada filmin ne orijinali de kopyası vardı. Nihayet tüm dünya sinemaseverleri için müjdeli haber geldi:

“Sovyet yapımı ‘Yüzüklerin Efendisi’ uyarlaması ‘Hranetli’ (Muhafızlar) adlı üç bölümlük TV film serisi bulundu, Youtube’a yüklendi.”

Bu haber sinemaseverler için tam bir ‘hediye’ oldu ve şimdiden forumlarda, haber sütunlarında, sosyal medyada hararetli sohbetler, yorumlar, tartışmalar başladı.

Peki bu kadar popüler olmuş bir roman uyarlamasının filmi nasıl oldu da Rusya’da yıllarca “gizli” kaldı?

Rus basınına yansıyan haberlere göre, 30 yıldır tek kopyasının da kaybolduğu sanılan Tolkien’in kült romanı “Yüzüklerin Efendisi”nin Sovyet film uyarlaması “tesadüfen” St. Petersburg’daki yerel TV kanalı “5. kanal” arşivinde bulundu.

“Muhafızlar” adlı dizi filmin 1991’de Leningrad’da (şimdiki St. Petersburg), neredeyse SSCB’nin çöküşünün arifesinde sahnelendiği, baş rollerde Viktor Kostenetski ve Georgi Ştil gibi devrin yıldızlarının oynadığı anlaşıldı.

Dizi, sadece bir kez televizyonda gösterildi, o günün şartlarında ilgi görmedi, SSCB yıkılırken kaydın izleri kayboldu. Yayına hakkına sahip olanlar da bilinmeyen bir nedenle bu konuyu açmak istemedi. Ama sonunda sır perdesi kalktı. St.Petersburg Tolkien Derneği üyelerinin sosyal medyada örgütlenip konuyu gündeme taşıması ve St. Petersburg’daki ünlü Hermitaj Müzesi’nin “sanat eseri olarak arşivine katma” amaçlı çabalarıyla filmin gün yüzüne çıktığı belirtiliyor.

Şimdiden filmi tartışan hayranların bazıları, kullanılan-yaratılan özel efektlerin seviyesi açısından Sovyet projesinin Peter Jackson’ın çalışmalarıyla yarışamayacağını itiraf ediyor ama o devrin şartlarında yapılanın “muazzam bir iş” olduğunu kabul ediyor. Ayrıca Sovyet uyarlamasının, olay örgüsü açısından romana çok daha yakın olduğu belirtiliyor.

İşte 1991 SSCB yapımı “Yüzüklerin Efendisi” uyarlaması:

Share Button