Moskova’da daça talebi yüzde 50 arttı, fiyatlar nerede ne kadar?

Sınırlar kapandı, tatil imkanları sınırlandı ve sonunda daça satışları patladı. Moskova çevresinde yılın ilk çeyreğinde satılan daça sayısı yüzde 50 arttı. İzvestiya gazetesinin Miel şirketinin verilerine dayandırdığı habere göre, talebin başını MKAD’da 30 kilometre mesafedeki arsalar ve anahtar teslim evler çekiyor. Gazete talebe paralel olarak fiyatların da artışa geçtiğini yazdı. Artış oranı yüzde 20.

En çok daça satılan yerleşim yerleri ise Moskova’nın kuzey batısı ve güney batısı yönünde kalan Novorijskoye, Kievskoye, Kalujskoye ve Rublyovskoye şoseleri şeklinde sıralanıyor.

Gazeteye konuşan Miel temsilcisi Marina Tolstik, özellikle 15-30 milyon ruble arası değere sahip daça satışlarının dikkate değer ölçüde arttığını söyledi. Bu miktar 195-390 bin dolara karşılık geliyor. Tolstik geçtiğimiz yıl 20-25 milyon rubleden satılan daçaların şimdi 24-30 bin ruble ile satışa çıktığına dikkat çekti.

Volokolamskoye Şose’de 100 m2 arsa almanın maliyeti de bu yıl 300-400 bin rubleden 500 bin rubleye (6 bin 500 dolar) yükselmiş durumda.

Analistler, daça talebindeki artışta pandemi nedeniyle sınırların kapalı olması ve vadeli mevduat yatırımlarına verilen faizlerin düşmesi gibi etkenlerin rol oynadığı görüşünde.

Share Button