Yaşam kalitesinde St. Petersburg Moskova’nın önünde

Başkent Moskova ile “kuzeyin başkenti” unvanlı St. Petersburg arasındaki rekabet hiç bitmez… Bu kez iki şehir, “yaşam kalitesi” yarışında uzmanlar tarafından “gıyaplarında” tartıya çıkarıldı, ipi “Piter” göğüsledi.

RBC gazetesi, ilk kez geçtiğimiz yıl yayınladığı yaşam kalitesi araştırmasınının bu yılki sonuçlarını açıkladı. Gazete pandemi etkisinde geçen 2020 yılında 27 federal bölgede yaşam kalitesinin bir önceki yıla kıyasla gerilediğini yazıyor. Rusya’da yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ilk 5 bölge sırasıyla St. Petersburg, Moskova, Belgorod Vilayeti, Moskova Vilayeti ve Voronej Vilayeti.

RBC yetkilileri, bölgeleri sıralamaya tabi tutarken tüketici etkinliği, konuta erişim, resmi istihdam, kredi olanakları, birikim miktarı, sosyal imkanlar, sağlık sistemi ve iklim gibi kriterleri dikkate aldıklarını belirtiyor.

Analistler, St. Petersburg’un Moskova’yı geride bırakmasını konut sorununa bağladı. Buna göre, Moskova’da vatandaşların maddi birikimi kuzey başkentine kıyasla çok daha fazla olmasına rağmen şehirdeki konut sorunu yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor.

St. Petersburg’u Moskova’nın önüne geçiren bir diğer etkense nüfusa kıyasla öğretmen sayısının daha fazla olması.

Listede Belgorod ve Voronej gibi nispeten küçük vilayetleri yukarılara taşıyan en önemli faktör, iklim oldu.

Reytingin son 5 sırasında yer alan bölgeler ise Kalmıkya Cumhuriyeti, Yahudi Özerk Bölgesi, Altay Cumhuriyeti, Karaçay-Çerkesya ve Tuva Cumhuriyeti.

Share Button