Dünyanın en yaşlı, en derin gölü Baykal’ın suyu şişelenecek

Dünyanın en yaşlı (25 milyon) ve en derin (1637 metre) gölü olan Baykal, eski Türklerin yaşam alanlarından biri olarak tarihte ayrı bir yere sahip. Adı, Saha Türkçesinde deniz, bolluk manasında kullanılan “baygal”dan gelen bu eşsiz göl, Rusya Federasyonu’nun en gözde doğal zenginlerilerinden biri. Şimdi Baykal’ın eşsiz suyu, şişelenip satılmaya başlanacak.

Rusya’da devlet kalkınma ajansı VEB, ünlü oligark Oleg Deriapska’nın büyük hissedarı olduğu En+Group şirketiyle birlikte Baykal Gölü’nden içme suyu tedariki projesini hayata geçirmeye karar verdi.

Rus medyasında yer alan habere göre, En+Group ve VEB ortaklığındaki proje, Baykal Gölü’nde Uluslararası Su Kaynakları Merkezi kurmaya yönelik çalışmalar kapamında yapılacak.

En+Group yetkilisi Sergey Ponomarenko, projenin maliyetinin 90 milyon euro olarak hesaplandığını açıkladı.

Rus medyası, proje kapsamında yılda 1 milyar litre içme suyu üretilmesinin, 200-250 kişilik istihdam sağlanmasının beklendiği bildirdi.

Ponomarenko, Baykal Selüloz ve Kağıt Fabrikası arazisinin tamamen ıslah edilmesinin ardından, 2023-2034 döneminde projenin inşasına başlanmasının planlandığı bilgisini verdi.

Share Button