İşte Rusya’nın en iyi plombirleri

Rusya Tüketiciler Birliği’ne bağlı ekspertiz merkezi Roskontrol piyasada satılan altı plombir dondurma markasının ürünleriyle ilgili bir inceleme yayınladı. Rusya’da dondurmanın plombir sayılması için en az yüzde 12 süt yağı içermesi gerekiyor. Buna göre, Sarafanovo, Korovka iz Korenofki, Nastoyaşiy Plombir ve GLOBUS markalarının ürünlerinde yağ oranı yüzde 15 olarak tespit edildi.

Bu oran 48 Kopeyek’te yüzde 13, Delo v slifkah/Polyaris’te ise yüzde 12 bulundu. Roskontrol yetkilileri Delo c slifkah/Polyaris’in yanı sıra Nastoyaşiy Plombir markalarında etikette belirtilmeyen koruyucu madde kalıntılarına rastladıklarını da bildiriyor.

Tat ve koku problemi arzeden üç marka yine Delo v slifkah/Polyaris, GLOUBS ve 48 Kopeyek oldu.

Araştırma neticesinde tüketilmesi tavsiye edilen ilk iki marka Sarafanovo ve Korofka iz Korenofki olarak açıklandı.

Plombir dondurma nedir?

Plombir, bir dondurma markası değil; Rusya’da pek çok üreticisi olan yaygın bir dondurma türü. Ortalama satış fiyatı da 60-70 ruble arası Yani 1 dolarlık fiyatı ile en ucuz dondurma.

İşin ilginç yanı plombir, orijin olarak bir Rus dondurması da değil. Rusya’ya Fransa’dan gelmiş.

Wikipedia, plombirin hikayesini şöyle özetliyor:

“Plombières (çoğu zaman kısaca plombir de denir) tam yağlı süt veya kremadan yapılmış, süt yağı, yumurta, aromatik ve aroma katkıların (vanilya, badem esansı, çikolata, fındık, çeşni, meyve) ilavesiyle olan Fransız kremalı dondurma türü. Dondurma bardak formalı dondurma külahına kremanın doldurulması ile yapılır.

Plombières ilk kez III. Napolyon döneminde ortaya çıktı. İlk kez Fransanın Vosges ilindeki Plombières-les-Bains belediyyesinde yapıldı. Dondurmanın Rus varyasyonu Fransız orijinalinden biraz farklıdır.

Dondurma üretimi için bunlar uygulanır: doğal inek sütü, pastörize işlemi, şeker ile yoğunlaştırılmış süt (veya kondense süt); yoğunlaştırılmış ve kurutulmuş krema; tereyağı; tavuk yumurtası; peynir altı suyu; meyve, kahve ve kakao ürünleri.

Eğer bitkisel yağlardan dondurma yapmak için kullanılırsa, o zaman dondurma başka isimle sunulmalıdır.”

Share Button