Patriarşiye Prudı’ya kimlikle giriş!

Moskova’nın moda mekanları ile gözde semti Patriarşiye Prudı ya da son dönemdeki jargon adıyla “Patrik”, yıllardır semt sakinleriyle dışarıdan gelen ziyaretçilerin çekişmesine konu oluyor. Parkın etrafında yaşayanlar ziyaretçilerin sabaha kadar bitmeyen taşkınlık ve gürültüsünden şikayetçi olurken bu yıl olaya polis müdahil oldu. Komsomolskaya Pravda gazetesi, polislerin akşamları bölgede “kimlik kontrolü” yaptığını ve semtte ikamet etmediği tespit edilenleri içeri sokmadığını yazdı.

Gazetenin haberine göre, sakinlerin en çok şikayet ettiği kitle, restoran ve kafelerin önünde kuyruklar oluşturan müdavimler ve gösterişli spor arabalarla dar sokaklarda sürat yapan sürücüler.

Moskova polisi bu yıl benzer sahnelerin tekrarlanmaması için bölgede saat altıdan gece bire kadar denetim uygulamasına başladı. Bölgede bu yaz motorize ve yaya polis birimleri düzenli olarak görev yapacak.

Ne var ki durumdan şikayetçi olan semt sakinleri de var. Gazeteye konuşan Aleksandr Dyaçenko adlı Moskovalı, “Semtimizi gettoya çevirdiler! Her yerde polis ve kontrol noktası var.” diyerek tepkisini gösteriyor.

Bir diğer sorun da semtte yaşayan bazı sakinlerin propiskalarının (şehirde ikamet kaydı) olmaması. Kimi semt sakinleri bu yüzden akrabaları ile paylaşabilecekleri QR kod sistemine geçilmesini öneriyor.

Bir başka bölge sakini, polisin kendisine bunun bir deney olduğunu söylediğini aktarıyor. Buna göre, uygulama başarılı bulunursa kalıcı hale getirilecek.

(Fotoğraf: Andrey Abramov)

Share Button