Moskova ve St. Petersburg kavruluyor: İklimin gidişatı nereye?

Moskova ve St. Petersburg’da sıcaklık rekorları kırılıyor. Hava sıcaklığı Kanada’da +50, Kuveyt’te +70 derece. Peki gidişat nereye doğru? Bundan sonra hava hep böyle sıcak mı olacak? Moskova Devlet Üniversitesi’nden iklim bilimci Pavel Konstantinov, Meduza portalının sorularını cevapladı.

Konstantinov, tüm dünyada olduğu gibi Rusya coğrafyasında da hava anomalilerinin sıklaşmasını küresel ısınmayla ilişkilendiriyor. İklim bilimciye göre, önümüzdeki on yılda aşırı sıcakların da, aşırı soğukların da görülme sıklığı artacak.

Durumun tersine dönmesi içinse küresel ısınmanın önüne geçilmesi gerekiyor. Ne var ki, Konstantinov’a göre, karbon bazlı yakıt kullanımına hemen bugün son verilmesi durumunda bile, dünya genelinde olumlu sonuçları görmek için yüzyılın ikinci yarısını beklemek gerekecek. Bu yüzden yapılması gereken ilk şey mevcut duruma ayak uydurmak.

Konstantinov bu bakımdan şehirlerdeki yeşil alanların arttırılmasını ve su altyapısının geliştirilmesini öneriyor. Bu sayede şehirlerin içinde daha ılıman havaya sahip mikroklimalar yaratmak mümkün.

Öte yandan anormal sıcaklarda “ikinci dalga”yı yaşayan Moskova’da salı günü yeni bir rekor kırıldı. Başkentte termometre saat 15:10’da 33.1 dereceye kadar yükseldi.

Böylece 13 Temmuz için 85 yıllık sıcaklık rekoru kaydedildi. 1936’da 32.4 derece yaşanmıştı.

Moskova’da yaz başndan beri beşinci rekor sıcaklık yaşandı. 20-28 Haziran arası en sıcak günler kayda geçti.

Gelecek hafta başına kadar aşırı sıcaklar devam edecek.Termometre 34 dereceye kadar yükselecek.

Share Button