8 yaşında üniversiteyi kazanan Alisa’nın babası ‘eğitim sistemini’ anlattı

Rusya’da sekiz yaşındaki Alisa Teplyakova’nın üniversiteye giriş sınavını kazanmasının yankıları devam ediyor. Komsomolskaya Pravda gazetesinin ulaştığı baba Yevgeni Teplyakov Alisa’ya ve diğer çocuklarına evde verdikleri eğitimin esaslarını anlattı.

Yevgeni Teplyakov kızının bir dahi ya da “harika çocuk” olmadığını belirterek elde ettikleri sonuçların normal olduğunu söyledi. Evde nasıl bir eğitim verdikleri sorusuna Teplyakov şu cevabı veriyor:

“Mucize bir yöntem yok. Uyguladığımız teknik psikoloji ve pedagojiye dayanan klasik Sovyet tekniği. Günde üç ile dört saat arasında çalışıyoruz. Artı ev eğitimi. Okulda çocuklar kendilerine soru sorulması için sıra bekliyor. Evde ise tüm konsantrasyon Alisa’nın üzerinde.”

Teplyakov ayrıca kızına hızlandırılmış eğitim vermediklerini, yalnızca okul programını ve bakanlığın onayladığı ders kitaplarını takip ettiklerini söyledi.

Kendileri de Moskova Devlet Üniversitesi mezunu olan Teplyakov çifti yedi çocuklarının hiçbirini ana okuluna da göndermemiş. Ancak baba Yevgeni, çocuklarının diğer çocuklarla sık sık bir araya geldiğini ve çocuk parkında birlikte oynadığını belirtiyor.

Baba Yevgeni Teplyakov, MGU’da psikolojinin yanı sıra metametaik ve kibernetik eğitimi almış. Anne Natalya Teplyakova ise matematik lisansına ve finans yüksek lisansına sahip.

Rusya kamuoyu Alisa’nın öyküsünü tartışmaya devam ederken, çocuk psikologlarının çoğu da “8 yaşındaki çocuğun, taşıyamayacağı bir yükün altında ezildiği” görüşünü savunmaya devam ediyor.

Share Button