Moskova’nın gözde balık restoranı Sakhalin Rus zenginler için Bodrum’da

Rusya’nın ilk Michelin yıldızlı restoranı olan Moskova’daki White Rabbit’in sahipleri olan işletmeci Boris Zarkov ve şef Vladimir Mukhin, zengin Rus turistlerin peşinden Bodrum’a ayak bastı.

Roman Abramoviç’ten Alişer Usmanov’a kadar pek çok Rus oligarkın yazları yatlarına evsahipliği yapan Bodrum’daki Yalıkacak Marina’da Sakhalin restoran açıldı.

Bu, Moskova’da şöhretli bir yere sahip olan deniz ürünleri restoranı Sakhalin’in Türkiye’deki şubesi olacak.

İşletmeci Boris Zarkov, hizmete giren restoranın mutfağından ve terasından görüntüleri Instagram’da paylaştı. Zarkov restoranın “yemek ve hizmetleri test etmeleri için şimdilik dostlara açıldığını” duyurdu.

Yeni restoran, “Deniz ürünlerindeki çeşitliliği menüsünde buluşturan Sakhalin, denizlerin ve okyanusların müziğinin hayat bulduğu bir restoran” diye tanıtılıyor.

Gastormasa.com sitesinde şu bilgiler paylaşılıyor:

“Şef Alexei Kogai’nin rehberliğinde oluşturulan menüde deniz kabukları, yengeçler, karidesler ve Rusya Uzak Doğusu’ndan balıklar dahil birçok farklı çeşit deniz ürünü bulunuyor. MediterrAsian mutfağını kendisine temel alan Sakhalin, yerel ürünleri Akdeniz ve Asya yemekleri ve pişirme teknikleriyle buluşturuyor. Restoranın kalbinde konukların beğenilerine göre deniz ürünlerini seçebilecekleri buzul ve akvaryumdan oluşan bir “Raw Bar” yer alıyor.

Bodrum’daki Sakhalin için Irina Glik ve Geometry Design stüdyosu lüks ve zarif, iki seviyeli ve 240 misafir ağırlayabilen bir alan yarattı. İç mekanda, doğa ve teknoloji arasındaki denge öne çıkıyor. Asimetrik taş formlar ve teknolojik mutfak adaları, restoran salonunun ana unsurlarını oluşturuyor. Irina Glik, yeni Sakhalin’de konukların kendilerini kayalık deniz kıyılarının yakınında şık bir yattaymış gibi hissedebileceklerini söylüyor. Barın kurgusu deniz kestanesini hatırlatacak bir şekilde yapılarak mekana özel bir sanatsal element yaratıyor.”

Bodrum Yalıkavak Marina’da daha önce de Rusya’da pek çok restorandan oluşan Novikov Group’un kurucusu ve sahibi Arkadi Novikov aynı isimle yurt dışındaki altıncı mekanını açmıştı.

Share Button