St. Petersburg UNESCO miras listesinden çıkarılabilir mi?

UNESCO’nun geçtiğimiz günlerde İngiliz şehri Liverpool’u dünya mirası listesinden çıkarması Rusya’da da yankı yarattı. Rosbalt haber portalı sıranın Rusya’nın kuzey başkenti St. Petersburg’a gelip gelmediğini soruyor. Portalın haberine göre, UNESCO yetkilileri iki yıl önceki denetimlerde St. Petersburg’da tarihi binalarla ayı kareye giren dev gökdelenler ve çirkin alışveriş merkezleri dikilmesini kayda geçirmişti.

Liverpool’un listeden çıkarılmasına gerekçe olarak 18 ve 19’uncu yüzyıl mimari eserlerinin geri döndürülemez biçimde zarar görmesi gerekçe gösterilmişti. Portala göre benzer bir durum St. Petersburg için de söz konusu.

Şehre ilki dikilen ve ikincisinin dikilmesi planlanan Gazprom merkezi Lahta Center gibi gökdelenler mimarlık ve tarih çevrelerinde büyük eleştiri konusu oluyor.

St. Petersburg Avrupa Üniversitesi’nden Oleg Paçenkov, Petersburgluların şehri kendilerine ait hissetmediklerine dikkat çekmekte. Buna göre, kent yönetimi şehri yeniden planlarken topluma danışma ihtiyacı hissetmiyor.

Mimar Maksim Atayans ise şehirde bir yapının gerekli olup olmadığını anlamak için çok basit bir örneğin yeterli olduğu kanısında: “Fotoğraf çekerken kadraja girmesinden rahatsız olduğunuz bütün yapılar, işaretler vesaire gereksizdir”.

Share Button