Yaptırımların restoranlara etkisi: Somon yerine alabalık

Rusya’da restorancılar yaptırımlar sonrası bulamadıkları ithal ürünlerin yerine hangi alternatiflere yöneldi? Business FM sektör temsilcilerine bu soruyu yöneltti.

Ülkedeki restoranlarda Sezar salatada artık genelde Pekin lahanası ve göbek marul kullandıkları ve bu salatanın adını “Sezaritze” olarak değiştirdikleri belirtiliyor.

Moskova, St.Petersburg, Kazan ve Yekaterinburg’da 22 restoranının sahibi olan Aleksandr Sısoyev,”Tedarikle ilgili tabii sorunlar yaşıyoruz. Örneğin, Japonya’dan somon ve ton balığı ithalatında. Alkollü içecek tedariğiyle ilgili de sorunlar var” dedi.

“Ot i do” adlı restoranın sahibi Kira Baybakova, “Somonu tamamen bıraktık, alabalığa geçtik, çünkü fiyatlar ortalama yüzde 20 arttı. Et fiyatları da yüzde 10-15 yükseldi” diye bilgi verdi.

Baybakova, rib-eye steak fiyatının Ukrayna operasyonu öncesi 1700 ruble olduğunu, şimdi ise 2300 rubleye kadar yükseldiğini, yerel çiftliklerden et tedariği yapmaya başladıklarını söyledi.

“Kitayskiye Novosti” adlı restoranının sahibi Stanislav Lisiçenko ise, “Somonlu yemekleri artık yapmıyoruz, çünkü çok pahalandı. Ton balığı için de aynı şey geçerli. Şili somonu artık bulunamıyor, ancak talep ise azalmadı” diye konuştu.

Share Button