Moskova dev sümüklüböceklerin istilası altında

Moskovalılar ve yakın çevrede yaşayanlar, son günlerde dev kızıl sümüklüböceklere her geçen gün daha sık rastlamanın şaşkınlığı içinde. Avrupa’dan gelen meyvelerle, tesadüf eseri Moskova’ya getirilen bu yumuşakçalar bölgedeki meyve-sebze üretimini tehdit ediyor.

Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesinin görüşüne başvurduğu çevre uzmanları, bu sümüklüböceklerin insanlar için de tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Yemek seçiminde seçici davranmayan yumuşakcaların her türlü parazit, virüs ve bakteriyi insana bulaştırabileceği bildiriliyor. Araştırmalar Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen bazı menenjit vakalarının da bu yumuşakçalarla bağlantılı olduğuna işaret ediyor.

Uzmanlar özellikle daça mutfaklarında ve yemek yapılan diğer alanlarda bu böceklere dikkat edilmesi ve kap kacakla temas etmelerinden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Kızıl sümüklüböceklerin, İspanya’dan gelen meyvelerle birlikte Rusya’ya giriş yaptığı tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu tür sümüklüböceklerin doğal düşmanı bulunmadığına ve kolay üreyeceğine dikkat çekti.

Share Button