Yazık oldu Moskova’nın yaş günü partisine…

Aylardır nasıl da hummalı bir hazırlık vardı… Üstelik krizde her taraftan tasarruf yapılıyor olmasına rağmen… Eee kolay mı? Başkentimizin 868’inci yaş günü kutlanacaktı. Bu partide “küçük hesap” olmazdı. 500 milyon ruble oluk oluk aktıldı. 500’den fazla etkinlik ilan edildi. Aerosmith konserine varıncaya kadar!

Üstelik yağmurun hakkından gelmek için de “gereği yapıldı” ama olmadı, bu sefer olmadı… Şehir Günümüz ziyadesiye ıslak, sönük ve hüzünlü geçti…

Yağmur bardaktan boşanırcasına yağdı… “Mevsim normalleri”nin üstünde çıktı… Etkinliklerin çoğu ya geç başladı, ya iptal edildi, ya da bu havada başını çıkarmaktan korkanlar çoğunlukta olunca “azınlığa” icra edildi…

Ve tüm bu manzaranın nedeni yağmurdu…

TürkRus.Com’daki ilgili habere bakalım:

Belediyeden savunma: “Bombalamasaydık Moskova’yı sel götürürdü”
Moskova’nın 500 milyon ruble harcayarak hazırlandığı 868. Şehir Günü etkinliklerini berabet eden yoğun yağmur için belediyeden açıklama geldi. Halk “Bu kadar masraf edip bulutları kimyasal maddelerle bombaladılar, ona rağmen yağmurdan sokağa çıkamadık” diye eleştirirken, yetkililer, “Yoğun sis yüzünden yağmur bulutlarını dağıtmak için hazırlanan uçaklar yeterince sefer yapamadı. An-26 ve An-12 uçaklarının yerine küçük Yak’lar kullanılabildi. Ama biz bu bombardımanla bulutları dağıtmasaydık üç-dört kat daha fazla yağış olurdu, Moskova’yı sel alırdı” dediler.
Yetkililer havalanan uçakların yağmur bulutlarını Moskova dışına itmek için sıvı azot ve gümüş iyotlu özel birleşimden oluşan “bombalar” attığını açıkladı. Söz konusu maddelerin insan sağlığına zarar olmadığı belirtildi.
Yağmura rağmen Moskova’da kutlamalara 4 milyondan fazla kişinin katıldığı bildirildi.”
Yine de yağmurun hafiflediği, durduğu saatlerde Tverskaya Caddesi, Lujniki stadı çevresi, Kutuzovski, parklar şenlik yeriydi… Yağmur moralleri biraz törpüledi ama imha edemedi!
Ne diyelim: İyi ki doğdun Moskova! Seneye bunun acısını çıkarırız!

Share Button