En ucuz turistik kentler: İstanbul Moskova’nın önünde

Avrupa’da en ucuz turistik kentlerin belirlendiği araştırmada St.Petersburg ilk 10’da yer aldı. 56 kentin karşılaştırıldığı listede İstanbul 15’inci, Moskova 20’nci sırada.

Price of Travel tarafından her yıl hazırlanılan “Europe Backpacker Index (Sırt Çantalı Turist Endeksi)” araştırmasının sonuçları belli oldu.

Buna göre bugün Avrupa’da en ucuz turistik kent Kiev. “Düşük bütçeli” turistler için Kiev’de bir gün konaklamanın maliyeti 385 grivna (bugünkü kurla yaklaşık 16 dolar) olarak hesaplandı.

Bu fiyatın içine gecelik hostel (65 grivna) fiyatı, yemek (192 grivna), alkollü içecekler ve eğlence (96 grivna), ulaşım (4 grivna), müze gibi turistik yerlerin ziyareti (10 grivna) dahil edildi.

St.Petersburg’da bu fiyat 2 bin 158 ruble olarak belirlendi. Araştırmaya göre St.Petersburg’da gecelik hostel fiyatı 380, ulaşım 62, ortalama günlük yemek maliyeti 936, alkollü içecek ve eğlence 360, müze ve diğer ücretli turistik yerlerin ziyareti 400 ruble.

Listenin 15’inci sırasındaki İstanbul’da düşük bütçeli turistik seyahatler için bir günlük konaklama bedeli 97 TL, Moskova’da 3050 ruble olarak hesaplandı.

En ucuz turistik kentler sıralamasında Kiev’i Bükreş (Romanya), Sofya (Bulgaristan), Krakow (Polonya), Belgrad (Sırbistan), Varşova (Polonya), Saraybosna (Bosna Hersek), Budapeşte (Macaristan), Český Krumlov (Çek Cumhuriyeti) ve St.Petersburg (Rusya) takip ediyor.

Araştırmanın orijinali için: http://www.priceoftravel.com/1979/european-backpacker-index

11.11.2015

Share Button