Uzun yılbaşı Moskova’da nereleri adım adım dolaşmalı?

MOSKOVA MUHTARI yazıyor: Pek çoğumuz ekonomik kriz, kimimiz de Rusya-Türkiye arasındaki siyasi krizde gidil geri gelememe ya da girişte sıkıntı çekmek korkusuyla kaldık Moskova’da… Ama üzülmeyin: Moskova’nın en güzel iki zamanı vardır: İlki 1-10 mayıs arasındaki Mayıs tatili günleri.. İkincisi 31 Aralıl-10 Ocak arasındaki yılbaşı tatili.

Ekonomik kriz yüzünden olsa gerek bu yıl şehrin süslemeleri sadece merkez semtlerle sınırlı kaldı. Ama olsun; zaten Moskova’nın keyifle gece gündüz adımlanacak sokakları da merkezde. Hele de görkemli yılbaşı süslemeleri ile.

Onun için yılbaşı tatilinde öğleden sonra evden çıkın, hava zaten 3-4 deyince kararıyor. Aman sıkı giyinin. Sonra vurun Moskova’nın sokaklarına, parklarına. Arada yılbaşı panayırlarında ya da cadelerde kahve molası verin. Akşamları bir restoranda tatilin keyfini çıkarın. Arabanızı hiç almayın, taksi ve metro ile idare edin. Cezalar, deporte edilme korkuları direksiyon başında tatilinizi zehir etmesin.

Gerisi size kalmış. Ben size, bu tatil döneminde, özellikle de hava karardıktan sonra ışıl ışıl hallerini muhakkak görmeniz, keyifle adımlamanız gereken meydanların, parkların, sokakların listesini vereceğim. Gerisi size kalmış. Alın elinize bir harita, planınızı yapın. Herkese mutlu yıllar!

İşte “gezi listesi”:

Kızıl Meydan.
Tverskaya Bulvarı.
Tverskaya Meydanı.
Nikolskaya Ulitsa.
Tetaralnaya Meydanı
Manej Meydan
Bolşoya Dmitrovka Ulitsa
İzmailovski Park
Kamergerski Pereulok
Kuznetski Most
Stoleşnikov Pereulok

Share Button