Moskova’da Mayıs tatilinde nerede ne var?

Rusya’da “üçlü” bayram günleri
Rusya’da hafta sonu 1 Mayıs ve Paskalya coşkusu yaşanacak. Moskova, iki bayramın aynı güne denk geldiği hafta sonu ve mayıs tatilleri boyunca birçok renkli etkinliğe sahne olacak. 9 Mayıs Zafer Günü ile de bir haftaya üçüncü bayram ve tatil dönemi sığacak. Rusya için sabırsızlıkla beklenen uzun mayıs tatili cuma günü başladı. 4,5 ve 6 mayıs hariç, 10 mayısa kadar ülkede resmi tatil var.
Rusya’da birçok kişi 1 Mayıs ve 9 Mayıs bayramlarını birleştirerek yazlıklarına ya da tatile giderken, ekonomik krizin etkisiyle çoğu kişi ise tatilde evlerinde kalmayı tercih ediyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Moskova’da düzenlenecek miting ve gösterilerin yan sıra, Paskalya ile aynı güne denk gelen 1 Mayıs ve öncesinde bayram havasında geçecek etkinlikler de renkli görüntüler oluşturacak.

Başkentin gözde parklarından VDNH’da yaz sezonu, bugün (30 Nisan) Rusya Filarmoni Orkestrası’nın açık hava konseri ile açılacak. Festival kapsmında VDNH’da panayır, rengarenk Paskalya yumurtalarının sergileneceği etkinlik, çeşitli konserler, çocuklar için etkinlikler ve hayır organizasyonları da düzenlenecek.

Metro VDNH

Kızıl Meydan’da 1 Mayıs’ta sendikaların ve iş örgütlerinin katılacağı tören düzenlenecek. 12.00-19.00 saatleri arasında Kızıl Meydan’daki kutlamalara dileyen herkes katılabilecek.

1-17 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Moskova Paskalya Festivali boyunca Moskova’da dokuz ayrı konser düzenlenecek. Çaykovski Konservatuarı, Çaykovski Konser Salonu, Kurtarıcı İsa Katedrali, Uspenski Katedrali, Kremlin ve Rusya Ordusu Tiyatrosu, Paskalya konserlerine ev sahipliği yapacak. Festivalin geleneksel açılış konseri 9 Mayıs’ta Poklonnoye Gore’de düzenlenecek.

Festivalin ayrıntıları için: http://easterfestival.ru

VDNH, 9 Mayıs Zafer Bayramı’nda da ilginç etkinliklere sahne olacak. Çiçeklerle süslenecek parkta, fotoğraf sergisi, Zafer Günü’ne özel video gösterisi ve konserler düzenlenecek. Konserler saat 19.00’da başlayacak. 9 Mayıs günü saat 22.00’de ise başkent genelinde görkemli havai fişek gösterileri yapılacak.

Metro: Ktuzovskaya, Park Pobedı

Moskova’nın merkezindeki Tiyatro Meydanı’nda 9 Mayıs’ta savaş gazileri, zafer şarkılarının seslendirileceği konserde boy gösterecek.

Metro: Teatralnaya

Triumfalnaya Meydanı’nda 8-9 Mayıs tarihlerinde, Moskova tiyatrolarının ünlü vokalistlerinin katılacağı konser ücretsiz olarak izlenebilecek.

Metro: Mayakovskaya

Puşkin Meydanı’nda ise 8-9 Mayıs tarihlerinde II. Dünya Savaşı zaferini anlatan film gösterimleri, konserler ve dans gösterileri düzenlenecek.

Metro: Puşkinskaya

Strasnoy, Çistoprudnıy, Gogolevski, Nikitski bulvarları ve Patriarşiye Prudı, Moskova’da mayıs tatillerinde gün boyu renkli etkinliklere sahne olacak diğer yerlerden bazıları.

Mayıs ayı etkinlikleri için ayrıntılara ulşabileceğiniz bazı Rusça linkler:

NEREDE NE VAR?

http://www.msk.kp.ru/daily/26522/3538461/

Share Button