Bahar… Moskova… Merhaba!

MELİSSA İLKEROVNA, Moskovalife.com’daki ilk yazısıyla sizleri selamlıyor: İlk bahar bir başlangıçtır. Kimisi bir an önce okulunu bitirip iş hayatına atılmayı bekler, kimisi yaza fıt girmek için spor salonuna kayıt olur. Ben ise blogger olmaya karar verdim.

Önce size biraz kendimden bahsedeyim. Çocukluğum ordan oraya taşınmakla geçti ama son 16 sene başkentte yaşıyorum. Ve ne yazık ki söz ettiğim başkent Ankara değil.

Rusya’da yaşayan bir Türk kızıyım.

Aynı zamanda Beyaz Rusum.

Turkiye’de Beyaz Rus ve Rus arasında bir ayrım yapılmıyor genelde ama okuyucuma bu konuda sonsuz güveniyorum.

Rusya’da yaşayan Beyaz Rus – Türk kızı olarak burda geçirdiğim güzel günlerimi, karşılaştığım ilginç insanları ve arada yaşadığım zorlukları paylaşacağım sizlerle.

Konumuz ilk bahar ve başlangıçlar olduğu için bunlarla devam etmek istiyorum.

Rusya’da ilk bahar neye benzer biliyor musunuz?

Sevdiğin bir kazağın vardır, kışın hissettiğin duyguları hatırlarsın ona bakınca. Ama ilk bahar gelir onu saklarsın ve rengarenk t-shirt ve elbiselerinle dolar dolabın. Burdaki ilk bahar o kazağı arka raflara saklamamayı öğretti bize.

Bugün kar yağar, yarın hava sıcaklığı +10 – +15 derece olur. Ama ilginç olan şey -30 derecelik bir kış gören insanların o elbiseleri +15 derecede giymemeleri. Evet, Ruslar için de +15 derece yazın geldiği anlamına gelmez. Ve evet, Rusya’ya da yaz geliyor.

Bu havada t-shirt’le gezen bir ben varım sanki koca şehirde. Şapka, kış montu, eldiven ve atkı dörtlüsüyle karşılaşıyorum hala. Damarında akan Türk kanın sayesinde böylesin, derler bana. Kışın da sanırım Türk kanım ısıtıyor beni. -25te bile şapka takmayan biriyim. Ama Ruslar öyle değil. -25te de +15te de üşürler. Ne ilginç değil mi?

İlk bahar bir de yeni aşklar, yeni umutlar demek. Sevinmek için en büyük nedenler güneş ve gittikce uzayan günler. İlk baharın vazgeçilmezi de ele ele tutuşan çiftler ( o eller hala eldiven taksa da ilkbaharın göstergesidir), sonsuz enerjileriyle sokaklara dökülen çocuklar, uykusuz genç anneler ve ısınmış havanın tadını çıkaran anne adayları.

Bu arada bu hafta sınavlarım başlıyor, ilkbaharım stresli geçse de sonunda diplomama kavuşacağım. Spor salonuna da otobüse binmek* yerine yürümeyi** tercih ediyorum. Peki sizin için ilkbahar ne anlama geliyor?

*yolculuk süresi 15 dk
**yolculuk süresi 50 dk

Share Button