Enka’nın Kuntsevo Plaza’sı “2016’da dünyanın en iyisi” seçildi

Hem Türkiye hem de Rusya için gurur verecek, alkışlanacak bir başarı haberi bu kez İngiltere’nin başkenti Londra’dan geldi. Enka’nın Moskova’da 500 milyon dolar yatırımla açtığı Kuntsevo Plaza AVM’si, dünya devlerinin yarıştığı Global RLI Awards’ta “2016 yılının en iyisi” seçildi. Kuntsevo Plaza projesi, finalde CapitaMall (WuHan, Çin), Galaxy MACAU (Çin) ve Yas Mall (Abu Dhabi) ile yarıştı ve ipi göğüsleyerek dünya birincisi unvanına layık görüldü.

Londra’da Doğa Tarihi Müzesi’nden yapılan Global RLI (Retail and Leisure International’s) 11. yıl ödül töreni, sektörün tüm önde gelen uluslararası temsilcileri için de vitrine çıkma vesilesi oldu.

Kuntsevo Plaza AVM’sinin bulunduğu yerde 1997 yılında Enka, Rusya Federasyınu’nun SSCB sonrası ilk modern anlamda süpermarketini açmış ve ülkede bir ilke imza atmıştı. Bunun üzerinden daha 20 yıl bile geçmeden, artan talep ve değişen ihtiyaçlar dikkate alınarak bu ilk AVM yıkılarak yerine kat be kat büyük olan Kuntsevo Plaza’nın inşaasına karar verilmişti. Kuntsevo Plaza AVM, daha proje aşamasındayken 2012’de Dubai’de “Cityscape Future Retail Award in Emerging Markets” ödülüne layık görülmüştü. Proje 13 ülkeden 36 aday arasından seçilmişti. Yani, Kuntsevo Plaza bugün Global RLI Awards’a giden yolda geçmişte de önemli bir başarıya imza atmıştı.

Enka TC Genel Müdürü Murat Duran, alınan son ödülü değerlendirirken, “Büyük önem verdiğimiz ve özen gösterdiğimiz Kuntsevo Plaza’nın böylesine değerli bir uluslararası ödülü kazanması hepimiz için büyük gurur ve mutluluk kaynağı oldu. Enka TC olarak, Rusya’daki eski yatırımlarımızı günün ihtiyaçlarına göre yenilemeye ve yeni yatırımlarla güçlenmeye devam edeceğiz” dedi.

Geçen yılın Ekim ayında Kuntsevo Plaza’nın açılışı ve Rusya’daki Türk yatırımları açısından taşıdığı tarihi önem, TürkRus.Com’a şu haberle yansımıştı:

“Moskova’ya Enka damgası: 530 milyon dolarlık AVM şenlikle açıldı

1988’de SSCB döneminde ilk inşaat projesiyle Moskova’ya adım atıp 27 yılda Rusya’nın en büyüklerinden olan Enka, yatırımlarına çok önemli bir halka daha ekledi. Kriz ortamında pek çok uluslararası şirketin işleri askıya aldığı bir dönemde, Enka Rusya pazarında frene değil gaza bastı. Şirketin Rusya’daki AVM ve iş merkezleri kolu Enka TC’nin 530 milyon dolar yatırımla inşa ettiği “Kuntsevo Plaza” görkemli bir şenlikle Moskovalılara “merhaba” dedi.

Enka’nın hem yatırımcısı hem de işletmecisi olduğu bu büyük yatırım, 1997 sonunda Enka-Koç ortaklığının Rusya’da Batılı anlamda ilk hipermarket olan Ramstore’un ilkini açtığı yerde, miadını dolduran eski bina yıkılarak yapıldı.

Moskova’nın prestijli bölgelerinden, Molodejnaya metro istasyonu yakınında açılan “Kuntsevo Plaza”nın kurdelesini Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Marat Husnullin, Türkiye Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Enka İcra Kurulu Başkanı Mehmet Tara, Enka TC Genel Müdürü Murat Duran birlikte kesti.

Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Marat Husnullin, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in tebrik ve başarı dileklerini ileterek başladığı konuşmasında, “Enka yıllardır Moskova’ya büyük eserler kazandırarak başkentin gelişme ve kalkınma hamlesine önemli katkılarda bulunuyor” dedi. Husnullin özellikle bu proje ile başkentin son derece işlek bir bölgesine 2 bin araçlık park yeri kazandırmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, “Enka ile gurur duyuyoruz. Sadece Rusya’da değili tüm dünyada gerçekleştirdikleri başarılı projelerle Türkiye’yi de başarıyla temsil ediyorlar” dedi.

Enka TC Genel Müdürü Murat Duran, 18 yıl önce ilk Ramstore’un açıldığı 20 bin m2’lik binanın yerine 235 bin m2’lik çok fonksiyonlu bir yatırım gerçekleştirdiklerini vurguladı. Duran, Rusça olarak yaptığı konuşmasında, “Biz Rusya’ye her zaman güvendik, yine güveniyoruz. Bu dönemde yatırımlarımızı arttırmamız bunun göstergesi. Bu yatırımımızın hemen ardından Kaşirskoye Şose’deki eski Kapitoli AVM’yidea yıkıp yerine yeni Moskova’ya yakışır modern bir AVM kuracağız” diye konuştu. Bu AVM için de Enka öz kaynaklarından 300 milyon dolar yatırım yapacak.

Resmi açılışın ardından “Kuntsevo Plaza”da iki gün devam eden şenlik başladı. Rusya’nın pek çok ünlü şarkıcısının konser verdiği, çekilişle Mercedes otomobil hediye edilen etkinliklere binlerce Moskovalı katıldı.

19 bin 400 metrekarelik mevcut alışveriş merkezi yıkılarak yerine 235 bin metrekarelik bir plaza inşa edildi. Bunun 110 bin metrekarelik alanı alışveriş merkezi, 35 bin metrekarelik alanı iş merkezi ve 90 bin metrekarelik alan ise kapalı otopark olarak faaliyet gösterecek.

“Kuntsevo Plaza”nın uluslararası yarışmalarda ödül alan yaratıcı mimari konsepti, aynı zamanda Minnesota’daki Mall of America, Kaliforniya’daki Santa Monica Place ve İstanbul’da Kanyon’u yaratan Jarde Partnership imzasını taşıyor.”

Share Button