Türkiye’de yaşadığım “Ama sen Russun!” krizleri…

MELİSSA İLKEROVNA Moskova’dan yazıyor: “Biraz anlatsana.”
“Rus kızlar çok güzel, değil mi?”
“Sen de Ruslar gibi sert mi konuşuyorsun? Rusça bir şeyler söylesene.”
“Rusya’da hayat çok mu pahalı?”
“Çok Türk var mı orda?”

Türkiye’de nerdeyse her arkadaşlığım bu tür sorularla başlıyor.

Bir de genel kültürünü geliştirmek isteyen biriyle karşılaştıysam yandım!:

“İnternet’te gördüğümüz çılgın Rus sürücüler gerçek mi?”, “Güneş yüzü görmüyorsunuz, değil mi?”, “Her gün votka içiyorsundur sen orda.” (?!) Daha neler neler duydum ama takıldığım şey genelde şu oluyor: “E ben Beyaz Rusum. Neden bana ‘görmüyorsunUZ’ diyorsun ki”. Bunu dedim mi beni benden alan bir önceki yazımda bahsettiğim diyalog başlıyor. “Rusun beyazı siyahı mı olur ya. Rus’sun işte. Hem orda doğmadın mı, 20 sene orda yaşamadın mı kızım sen?”

Böylece Türk arkadaşlarım ikiye ayrılıyor. İlk grup gözüme baka baka “Sen Russun” diyerek küçük çaplı krizler yaşatanlardan oluşuyor. ikinci grup ise böyle düşünse de bunu bana fazla hissettirmiyor :)

Rus arkadaşlarımdan ise – “Türkiye’de Arap alfabesi kullanıyorlar, değil mi?”, “Başını örtmeyi düşünüyor musun sen de?”, “Evde baba’nın borusu ötüyordur”, “Türkiye’ye gitmekten korkmuyor musun?” ve buna benzer sorular alıyorum.

Uzun süre Rusya’da yaşadığım için ve fazla esmer olmadığımdan Rusların gözünde de ben bir Rus’um. Ama Türkiye’ye sevgim ve bağlılığım kimse tarafından tartışılmaz, hatta bu temel doğrular olarak bilinen bir husustur :)

Bu yüzden burdaki arkadaşlarımın çoğu Atatürk’ü de anlatır size, bildikleri Türkçe kelimelerle havasını da atar.

21. yüzyılda yaşamamıza ve internet erişimine sahip olmamıza rağmen birbirinden güzel ülkeler ve kültürler hakkında çok az şey biliyoruz, sonuç olarak da yanlış kalıpların dışına çıkamıyoruz. Ama ben bu tür kalıpları kırmaktan yanayım.

Siz de Rusya’nın nasıl bir yer olduğunu merak ediyorsanız insanların dediklerine hemen inanmak yerine uçağa atlayıp gelin kendi gözlerinizle görün! Aynı şeyi burdaki insanlara da söylüyorum sürekli (Bu sıkıntılı zamanlarda Türk turizm sektörüne bir katkımız olsun, değil mi?:) )

Share Button