Moskova’da 9 Mayıs’ta ne var ne yok?

Moskova 9 Mayıs Zafer Günü’nde yine görkemli kutlamalara sahne olacak. En büyük kutlama her sene olduğu gibi Kızıl Meydan’da yapılacak.

Sovyetler Birliği’nin Nazi Amanyası karşısındaki zaferinin 72’nci yıl dönümünde Kızıl Meydan’daki törende 10 bini aşkın askerin, 144 askeri aracın, 72 uçağın ve helikopterin yer alacağı açıklandı. 9 Mayıs’ta Kızıl Meydan’a yalnızca davetiyesi olanlar girebilecek. Görkemli töreni halk, kurulacak dev ekranlarda izleyebilecek.

SSCB’nin Nazilere karşı kazandığı zaferin yıl dönümünde Moskova’da halk, İkinci Dünya Savaşı’ndaki kahramanları anlamak için geçen sene olduğu gibi yürüyüş düzenleyecek.

“ÖlümSüz Alay” adlı yürüyüşte katılımcılar, “Büyük Anavatan Savaşı”nda mücadele edenlerin anısında bu kişilerin akrabalarının fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşıyacak. “Dinamo” metro istasyonunda başlayacak yürüyüş Kremlin’e kadar devam decek.

Poklonnoye Gore’de Marinski Tiyatrosu orkestrası konser verecek, Tsaritsıno Parkı sirk gösterilerine sahne olacak, merkezdeki Mohovaya Caddesi’nde ışık şovları düzenlenecek.

Moskova’daki tüm parklarda 9 Mayıs kutlamaları saat 13.00’de başlayacak. Sokolniki, Gorki parklarında ve Kutuzovski Prospekt’teki “Pioner” sinemalarında ücretsiz film gösterileri yapılacak.

Moskova genelinde saat 18.55’te II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

Havai fişek göstrileri saat 22.00’de başlayacak.

5.5.2017

Share Button