MTKO’da yeni dönem, yeni yönetim: Kollar sıvandı

Moskova’daki en eski Türk sivil toplum kuruluşu olan, işadamları birliklerinden bile önce kurulan, bugüne dek pek çok başarılı etkinliğe imza atan Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu MTKO yeni bir sayfa açtı. Yeni yönetim yeni hedeflerle göreve başladı.

MTKO’dan yapılan basın açıklaması şöyle:

“Uzun yıllardır Rusya’da özellikle de Moskova’da yaşayan ve iş yapan Türk kadınlardan oluşan sivil toplum hareketi Moskova Türk Kadınları Organizasyonu (MTKO) Swissôtel Krasnye Holmy Moscow otelde, Büyükelçimiz Sayın Hüseyin Diriöz’ün eşi Sn. Sibel Diriöz’ün katılımıyla 2017-2018 yılı dönemi çalışma ve planlarını ‘Rus-Türk kadınlar birlikte ilişkilere kadın eli dokundurmak istiyoruz’ sloganı ile tanıttılar.

2017-2018 yılı için seçilen yeni başkan Gülşen Köse, “1989 yılında Rusya’ya geldim. 27 yıldır buradayım. Burayı ikinci vatanımız olarak kabul ediyoruz. Eski adıyla MTKO, şimdi Rus kadınlarını da içimize alarak Rus-Türk Kadınlar Birliği olarak devam etmek istiyoruz. 2017-2018 dönemi çerçevesinde bu birliğe başkanlık yapmaktan onur duyuyorum. Bildiğiniz üzere MTKO, 1995 yılında Rusya’ya gelen Türk kadınlarının Rusya’ya uyum sürecini hızlandırmak anne ve kadınların karşılaştıkları sorunları dayanışma içerisinde çözümlemek amacıyla kurulmuş bir birliktir. Şu anda birliğimiz yönetimi genç, iyi eğitim almış ve girişimci kadınlardan oluşuyor. Şimdi temel olarak Rus Türk kadınlar birliği iki ülke kadınlarının karşılıklı olarak ilişkilerini arttırılmasına köprü olacaktır. Bulunduğumuz çağ ve ortama uyumlu olarak bu birliğin vizyon ve misyonunu arttırmak ve değiştirmek zorundayız” dedi.

mtko3

Bu yıl içerisinde yapılacak projelere de değinen Köse öncelikle kurumsal bir kimlik kazanmak istediklerini belirtti. Rus Türk Kadınlar Birliği’nin bu yıl gerçekleşmesi hedeflenen projeler arasında iki ülke vatandaşlarının evliliklerinden olan çocuklara Türk dilini ve kültürünü tanıtmak amacıyla Çocuk Kulübü’nü kurmak, Türk-Rus topluluklarının karşılıklı olarak daha iyi tanımalarını temin etmek üzere sosyal, kültürel eğitim alanlarında ilişkilerin derinleşmesi konusunda çaba harcamak ve bu konuda projeler üretmek ve Türk kadınının, Rusya’da uyum ve eğitim alanını geliştirmek adına kurslar düzenlemek bulunuyor.

Gülşen Köse “Planlarımız bu şekilde ve beyaz bir sayfa açıyoruz.  Çünkü biz bu uçak krizinde gördük ve anladık ki biz Türkler, burada sadece iş yapmışız. Kültürel projelere hiç değinmemişiz. Şimdi biz en önemlisi Rus-Türk ilişkilerine kadın eli dokundurmak istiyoruz.  Ruslar ile birlikte projeler yapmak istiyoruz. Bize de bu vizyonu sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’e sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi.

mtko2
Köse’nin konuşması sonrası kürsüye çıkan Bayan Diriöz, “Bu birlik Türk kadınları için, Moskova için çok önemli bir organizasyondur. Ayın 22’sinde yeni bir yönetim kurulu seçildi. Geçmiş yönetim kuruluna çok teşekkür ediyoruz. Geçen seneki arkadaşlarımız çok güzel işler yaptı. Eminim ki bu sene ki arkadaşlarım da çok güzel işler yapacak. Daha sonra sizler bu bayrağı devralacaksınız. Bu bir bayrak yarışıdır. Her geçen sene daha güzel işler yaparak birlik ve beraberliğimizi sağlayacağız. Biz daima sizlere yardıma açığız arkadaşlar bize ulaşın lütfen. Eksik bir şey varsa hep beraber bunu çözmeye çalışalım” mesajını verdi.

Share Button