Moskova şehir gününde ne yapmalı?

Rusya’nın başkenti bu yıl 870 yaşına basıyor. Şehir doğum gününü Eylül ayının ilk on gününe yayılan bir dizi etkinlikle kutlayacak. Öne çıkan etkinlikleri sizler için sıraladık: 26 Ağustos – 3 Eylül arası Kızıl Meydan’da Spasskaya Kulesi Uluslararası Askeri Müzik Festivali var. Festivale aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 29 ülkeden askeri bando katılacak. Bandolar 2 Eylül günü şehrin 12 farklı yerinde performans sergileyecek. Program ve biletler için tıklayınız.

Moskova’nın asıl kalbi Tverskaya Caddesi Şehir Günü’nde araç trafiğine kapatılacak ve cadde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Tarih, spor, bilim, eğlence: 9-10 Eylül’de hepsi Tverskaya’da.

Sokaktaki 11 restoran hafta sonu müşterilerine Moskova’da keşfedilmiş, ya da çeşitli dönemlerde şehirde popüler olmuş yemekleri sunacak.

Moskova’da gökyüzü 9-10 Eylül akşamlarında 13 farklı noktadan fırlatılacak 13 bin havaifişekle aydınlanacak. Fişeklerle yazılmış 870 sayısı gökyüzünde görülebilecek.

80 müze ücretsiz ziyaret edilebilecek. Müzelerin listesini görmek için tıklayınız.

Hayvanat bahçesi, Tsaritsino, Marina Tsvetayeva Müzesi de dahil 70 müze ve parkta ücretsiz rehberli turlar düzenleniyor.

Bu yıl şehir gününde bir başka yenilik şehir merkezini halka şeklinde kat eden demir yolu üzerinde düzenlenen ücretsiz tur olacak. Katılanlar bu sayede şehrin mimari güzelliklerini farklı bir açıdan görme şansını yakalayacak. Tura katılım için kayıtlar 28 Ağustos, sabah 10’da başlıyor.

Gorki Park’ta İtalyan, Fransız ve Rus sokak tiyatrosu ekipleri gösterilerini sergileyecek.

9-10 Eylül günleri metro 24 saat açık.

30/8/2017

Share Button