Moskova yılbaşını Tverskaya’da opera ve bale ile karşılayacak

Başkentte “en büyük bayram” sayılan yılbaşına doğru heyecanlı geri sayım ve hummalı hazırlıklar sürüyor. Moskova’nın en ünlü caddesi Tveskaya yeni yıl kutlamaları kapsamında dev bir tiyatro sahnesine dönüştürülecek. 31 Aralıktan itibaren üç gün boyunca cadde araç trafiğine kapatılıyor. Tveskaya’ya yakın Ohotnıy Ryad ve Teatralnıy Proyezd sokakları da araç trafiğine kapatılacak.

“Noele Yolculuk” (Puteşestviye v Rojdestvo) adlı etkinlik kapsamında güzergahta 10 tiyatro sahnesinin kurulması planlanıyor. Moskova tiyatrolardan ünlü sanatçılar bu sahnelerde Sneguroçka (Kar Kız), Snejnaya Koroleva (Karlar Kraliçesi), Şelkunçik (Fındıkkıran) ve Sadko gibi Rusların en sevdiği opera ve balelerden parçalar sergileyecek (Rusların tiyatro kelimesini opera ve bale için de kullandığını hatırlatmakta yarar var).

Kurulan sahnelerde mini konserler de düzenleniyor. Caddede opera ve müziğin yanı sıra çocuklar ve yetişkinler için çeşitli master classlar verilecek. Bu atölyelerde cam üfleyerek oyuncak yapımı, dantel işleme, demircilik ve marangozluk dersleri yer alıyor.

Popüler Rus yazar Pavel Bajov’un masalları da üç gün boyunca Tverskaya sahnelerinde kendine yer bulacak. Bajov’un masallarını ülkenin dört bir yanından gelen tiyatro öğrencileri sahneliyor. Aleksandr Puşkin ve Yevgeni Şvarts eserleri sahnelecek diğer yazarlar.

Tverskaya Caddesi’nde kurulacak sahnelerin açık olacağı saatler şöyle:

31 Aralık – 12.00 – 03.00
1 Ocak – 12.00 – 22.00
2 Ocak – 11.00 – 22.00

19.12.2017

Share Button