Türk ressamın eserleri Nazım Hikmet Kütüphanesi’nde

Rusya’da uzn yıllardır yaşayan ressam Mustafa Çokbilir’in eserleri Moskova’daki Nazım Hikmet Kütüphanesi’nde sergileniyor.

Nijniy Novgorad’a bağlı Vıksa şehrinde yaşayan Mustafa Çokbilir, şimdiye kadar burada 3 kişisel resim sergisi açtı. Birçok karma sergi ve etkinliğe katıldı.

Adres: 24 no.lu Nazım Hikmet Kütüphanesi (Novopesçanaya Ulitsa 23/7)

Mustafa Çokbilir kendisini şöyle anlatıyor:

“Dünyanın ilk heykel sanat okulunun olduğu, Zeugma mozaikleriyle ünlü Gaziantep şehrinde doğdum.

30 yıldan fazla, bir tarih ve sanat şehri olan Antalya’da yaşadım. 6 yıl önce de Rusya’ya geldim. Nijniy Novgorod bolgesi Vıksa şehrinde yaşıyorum.

Resim eğitimi almadım, çok kısa süreli heykel kursuna gittim. Ama uzun süre atölye komşum olan heykeltraş arkadaşıma yardım ederken, resimden sonra heykel yapmaya da yöneldim.

Özel koleksiyonlarda resimlerim ve ağaç kabartma rölyeflerim var. Vıksa da çocuk sanat okulunda çalışırken boş zamanlarımı rölyef yaparak değerlendirdim ve o rölyefleri de okula hediye ettim. Antalya ve ilçelerinde heykellerim var. Vıksa parkında da “keman çalan kadın” heykelinin yarısını yenileyerek tamir ettim.

Resimlerimle ve resim anlayışımla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Resim sevgim çocukluğumdan beri vardı, arasıra resimler yapıp karma sergilere katılıyordum. Resmimi daha geliştirmek amacıyla, ressam arkadaşlarımın da önerisiyle ilk olarak nü resimler yaptım. Sonra farklı konular, daha çok duygu ve düşüncelerimi ifade eden resimlere yöneldim. Arada çiçek manzara gibi resimlerim de oldu. Ama aklım her zaman duygu ve düşünceleri ifade eden resimlerde.

Burdaki bazı resimler bizim Türk Halk Müziği ile ilgili resimler. Ya türkü sözlerinden ya da yaşanmış hayat hikayelerinden esinlendiğim çizimler…

Bir kısmı ise bilim ve ilgili. Bilim her zaman ilgimi çeken bir konu. Bu konuda yaptığım resimler, bilimciler arasında çok tartışılan konular.( Bu konudaki çalışmalarım devam ediyor, bi-iki yıl sonra sadece bilim ve felesefeyle ilgili sergiler yapmak istiyorum.) Amacım, bu tartışmaların yaygınlaşması, toplumun bilime daha çok ilgi duyması. Çünkü bilim, insanlığın tek ışığı…

Son bir şey daha söyleyeyim. İlk birkaç resimden sonra, kendime özgü bir tarz oluştu. Bu tarzı başka kullanan ressam var mıdır bilmiyorum, ben henüz görmedim. biraz zor, zaman alıcı ve kolay taklit edilemez.”

15.1.2018

Share Button