Moskova Maslenitsa’ya hazırlanıyor

Kışa vedayı simgeleyen ve renkli görüntülere sahne olan Maslenitsa şenliği için Moskova’da hazırlıklar başladı. Başkentte yoğun kar hayati hem zorlaştırıp hem güzelleştiririken, ülkenin geneli gibi başkent de öbür yandan “kışın bitişini” simgeleyen geleneksel Maslenitsa bayramını, yani Rusların Hıdrellezini kutlamaya hazırlanıyor. Bu yıl da Rusyalılar Maslenitsa’da bol bol “blinçiki”, yani krep tüketecek, kışı yolcu etmek için saman kuklaları yakacak ve yüzyıllardır eskimeyen bir oyuna, birbirlerini kütüklerin üzerinde ağır çuvallarla vurup devirmeye çalışacak.

İşte Moskova’da 9 – 18 Şubat arasında gerçekleştirilecek bazı etkinlikler.

Hafta sonundann başlayarak Kolomenskoye Parkı’nda ok atma yarışı ve kızak gezintisi düzenleniyor. Kolomenskoye’de tadı çıkarılabilecek bir diğer “otantik” etkinlik eski zaman dönme dolabı “krujala”.

Ploşad Revolutsii’de İmparator I. Aleksandr döneminin yeniden canlandırılması var. Maslenitsa kutlamaları I. Aleksandr zamanında şimdiki görünümünü kazanmıştı. Meydanda kriket ve benzeri oyunlar oynanabilecek.

Manej Meydanı’nda Maslenitsa boyunca açık hava sahnesi kuruluyor. Seyirciler Tsarksaya Maslenitsa oyununa bizzat dahil olup eğlencenin tadını çıkarabilecek.

Tverskaya Meydanı’nda hohloma (kaşık, çanak boyama), altın işleme, izratsı (seramik) gibi eski Rus sanatları atölyeleri kuruluyor. Tverskoy Bulvarı ve Yeni Arbat da çeşitli atölyelere ev sahipliği yapıyor.

Meşhur çuval dövüşüne katılmak ya da başkalarını izlemek isteyenler için adres yine Tverskoy Bulvarı.

Başkentte 9-18 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek “Moskova Maslenitsa’sı” (Moskovskaya Maslenitsa) adlı festival de renkli görüntülere sahne olacak.

Rus krebi “blini”nin farklı çeşitlerinin yeneceği festivalde, konserler ve ücretsiz turlar da düzenlenecek.

Festival kapsamında düzenlenecek ücretesiz tıurların programına buradan ulaşabilirsiniz: http://moscowwalking.ru

7.2.2018

Share Button