Jak İhmalyan sergisi açılışından notlar: Sanat birleştirdi

Nazım Hikmet’in yoldaşı Ressam ve Şair Jak İhmalyan bugün yaşasaydı 95 yaşında olacaktı. Bunun anısına 17 mayıs akşamı Moskova’da bulunan Niko Galerisi’nde güzel bir etkinlik gerçekleşti.

17 nisandan beri açık olan Jak İhmalyan şahsi sergisinin resmi açılışıydı bu. Ressam aramızdan ayrılalı 40 yıl olmasına rağmen bu etkinlik bir doğum günü havasında geçti.

Jak İhmalyan politik görüşleri nedeniyle aynen Nazım hikmet gibi Türkiye’yi terk etmek zorunda kalmış bir insan. Dedeleri Osmanlı’nın Ermeni halkından olan Jak 1922’de İstanbul’da doğdu. İlk resim derslerini Abidin Dino’dan aldı.

Eserlerinin büyük çoğunluğunu Moskova’da yaşadığı yıllarda yarattı.

Sergide 40 eseri görülebilir.

Açılışa halkların kardeşliğine ve sanatın birleştirici gücüne inanan, Rusya’dan Türkiye’ye farklı coğrafyalardan aydınlar da katıldı. Ressam Jak İhmalyan’ın oğlu Vaçe ile sıcak sohbetler oldu. Konuştukları dil Ressam’ın anadili olan Türkçe idi.

Sergi açılışı kapsamında müzik dinletisi, film gösterisi yapıldı ve tabii ki Usta’nın eserlerine bakıldı, uzun uzun. Sergi organizatörleri gördükleri ilgi üzerine, planlarında olmamasına rağmen kapanış için de benzeri bir etkinlik düzenlemeyi düşündüklerini ifade ettiler.

İki ülke arasında, tıpkı Nazım hikmet gibi kültür köprüsü olarak tanınması gereken Jak İhmalyan’ı takip edeceğiz.

Giriş serbest olup adres aşağıdaki gibidir:

Bolşoy Tişinskiy pereulok d. 19, c.1 – Niko Art Galeri binası

http://turkrus.com/615432-nazimin-yoldasi-jak-ihmalyan%E2%80%99in-40-tablosu-24-nisanda-caz-konseriyle-sergide-xh.aspx

http://turkrus.com/516913-jak-ihmalyan-2-nazim-hikmet-vakasi-xh.aspx

https://tr.wikipedia.org/wiki/Jak_%C4%B0hmalyan

Share Button