Moskova’da genç bir sanatçının gurur günü: Bal Ertürk

METİN UÇAR yazıyor: 20 haziran, Moskova. Sokaklar Faslı futbolseverlerle dolup taşıyor. Saat 15.00’deki maça gidiyorlar. Ronaldo’ya yenileceklerinden henüz haberleri yok. Ben ise Moskova Çaykovskiy Devlet Konservatuarı diploma törenine gidiyorum.

19 mayısta başarıyla sınavını veren gururumuz Bal Ertürk bugün diplomasını alacak.

Bu tüm konservatuar için bayram havasında geçiyor. Genç kızlar ve erkekler günün anlamına uygun şık kıyafetler içindeler. Bu gerçekten de bayram onlar için. Bal için de. Yabancı ellerde altı yıl süren zorlu eğitim tamamlandı ve başarının simgesi olan diploma az sonra takdim edilecek.

Tıpkı Dünya Futbol Şampiyonasına her ülkeden futbolseverlerin gelişi gibi Bal’ın da bir fan takımı var. Anneannesi, annesi, babası, amcası ve yakın akrabalarından oluşan bir ekip bu.

Konservatuarın büyük salonundaki rahat koltuklarda o heyecanlı anın gelmesini bekliyorlar. Ben de. Dekan’ın açılış konuşmasından sonra sahneye davet edilen mezunlara diplomaları takdim ediliyor, hediyeler veriliyor. Dekanla hatıra fotoğrafından sonra çiçeği burnunda mezunlar sahnede sıralanıyorlar.

Bir süre sonra salonda oturanların büyük çoğunluğunun mezunlar olduğunu anlıyorum. Çünkü adı anons edilip sahneye çıkanların sayısı arttıkça, salondaki seyircilerin sayısı azalıyor. Geriye sadece fan ekipleri kalıyor. İşte bizim de sıramız geldi.

Gururumuz Bal Ertürk’ün adı anons ediliyor. Tıpkı kendinden önceki mezunlar gibi sahneye çıkan Bal, dekandan diplomasını alıyor, hemen yanında duran iki konservatuar yöneticisinin tebriklerini kabul ediyor. Tabii ki ardından dekanla hatıra fotoğrafı geliyor.

Salondan sahneye olan hareket yaklaşık 3 saat sürüyor. 149’uncu dönem mezunları diplomalarını aldıktan sonra piyano eşliğinde ‘Öğrenci Marşı’ söyleniyor.

Marşın özellikle son kısmı heyecan verici. Çünkü bu olayın mutluluğunu yansıtan bir haykırış. Dersiniz ki az önce gol atıldı. Ama değil. Burası konservatuar ve her şey ayrı bir güzel. Diploma töreninden sonra sahnede sınıf arkadaşları ile çekilen fotoğraflar.

bal22

Ardından mezuniyet şerefine açık büfe harekatı. Patlayan şampanyalar, mutlu ve gülen yüzler. Bugün diploma töreni ile bitmiyor. Akşam 18.00’de mezunların verdiği özel bir konser olacak. Yine çekilen fotoğraflar. Bugünün anılarda daha net yeralmasını sağlayacak olan fotoğraflar. Mutluluk dolu yüzler anılara görüntülerini bırakıyorlar böylece.

Bu güzelliğin jeneratörü Bal ise üç saat sahnede durma performansından, ilginin, mutluluğun tavan yapmasından yorgun, ama mutlu. Çünkü ellerinde başardığını simgeleyen bir şey var. Diploma. Kendisini tebrik ediyoruz. Bundan sonraki hayatında başarılar diliyoruz.

Böyle bir güzelliği bizlere yaşatığı için de biz de kendisine ‘Gururumuz’ payesini veriyoruz.

bal8749394

Share Button