Don Giovanni operası

Mozart’ın bestelediği “Don Giovanni” operası Moskova’da yakında sanat severlerle buluşuyor. Ünlü eser 8 Kasım tarihinde sahnelenecek.

Adres: Bolşaya Dmitrovka, 17
Bilet fiyatları: 600 – 2000 ruble

Biletler için tıklayın.

Vikipedia’da “Don Giovanni”:

“Eserin konusu Don Giovanni’nin en son macerası ve kötü bir şekilde hayatının son bulmasıdır. Bir genç soylu olan Don Giovanni o zamana kadar hayatı boyunca yaptığı zamparalıklardan ve birçok kız ve kadın ayarttıkten sonra, ayartmayı kafasına kestirdiği son üç kadınla pek istediğine ulaşamamıştır. Bunlardan birincisi Donna Elvira’dır. Don Giovanni onun peşini bırakıp onu terk etmesine rağmen hala Donna Elvira onu takip etmektedir.

İkincisi Donna Anna’dır ve Don Giovanni ona tecavüz etme girişiminde bulunurken babası Commendatore tarafından yakalanmıştır. Buna kızan Don Giovanni düello sonucu Commendatore’yi öldürmüş ve kaçmıştır. Bu nedenle Donna Anna nişanlısı olan Don Ottavio ile nikah tarihini geciktirir.

Üçüncüsü ise bir köylü kızı olan Zerlinna’dır ve Don Giovanni onu diğer bir köylü nişanlısı Masetto’dan ayırmayı başaramamıştır. Bunlardan hepsi Don Giovanni’dan ve onun hayatından bezmiş uşağı Leporello’dan intikam almaya and içmişlerdir. Bunlardan sadece Elvira Don Giovanni’ye karşı tutumunu değiştirmeye hazırdır; çünkü böylece Don Giovanni’nın kendini değiştireceğini sanmaktadır. Commendatore’nin mezarlıktaki heykeli Don Giovanni’ın kendi odasındaki akşam yemeği davetini kabul eder ve orada Don Giovanni’ı yok eder.”

5.11.2018

Share Button