Sen de mi ‘Fedor Amca’? “Beni döverdi”

Türkiye’de pek çok kişinin çocukluğunda “Fedor Amca” adıyla çevrilen romanı ile iz bırakan ünlü yazar hakkında “hayal kırıklığı yaratan” bir haber: Çeburaşka, Prostakvaşino, Timsah Gena gibi ölümsüz hikaye ve karakterlerin de yaratıcısı Eduard Uspenski’nin kızı, çocukluğunda babasından şiddet gördüğünü açıkladı. Uspenski 2018 yılında hayatını kaybetmişti.

Ünlü yazarın kızı Tatyana Uspenskaya bu açıklamayı, Rusya Devlet Çocuk Kütüphanesi’nin Eduard Uspenski adına bir çocuk edebiyatı verileceğini duyurmasından sonra yaptı. Kütüphane yönetimine açık bir mektup yazan Uspenskaya ödüle babasının adının verilmemesini istedi.

Tatyana Uspenskaya mektubunda babasının kendisi dışında annesine, hatta üçüncü karısı Eleonora Filina’ya ve Filina’nın başka bir evlilikten olma çocuğuna karşı da kötü davrandığını yazdı.

Uspenskaya ayrıca babasının alkol problemi olduğunu, 70’lerde “her hastalığın nedeni kişiliğin deforme olmasıdır” diyerek alkolizmden şizofreniye pek çok hastalığı dayak, kötü muamele gibi yöntemlerle tedaviye kalkan Viktor Stolbun’un tarikatına destek verdiğini, hatta küçüklüğünde kendisini de bu tarikatın çocuk kampına yolladığını ve karşılaştığı kötü muamele üzerine kamptan kaçtığını açıkladı.

Rus basını Eduard Uspenski ile kızının arasının iyi olmadığını yazıyor. Buna göre, arkasında 20 milyon dolarlık bir servet bırakan Uspenski, ilk karısını ve kızını vasiyetnamesinden çıkarmıştı.

Yazarın üçüncü karısı Eleonora Filina da Uspenski’nin ölümünden sonra basına konuşarak ünlü yazarın çocukları sevmediğini ve ailesine kötü davrandığını söylemişti.

Tüm bu gelişmelere rağmen Devlet Çocuk Kütüphanesi Eduard Uspenski’nin adını ödülden çekmeyeceklerini duyurdu. Kütüphaneden yapılan açıklamada “Uspenski’nin kişisel özelliklerine değil edebiyata yaptığı katkıya bakıldığı” vurgulanıyor.

Share Button