Rusya’da ‘makbul olmayan’ 10 hediye

Yılbaşı, ardından 23 Şubat erkekler günü, sonra 8 Mart kadınlar günü… Tabii Rusya’da “en mühim gün” sayılan doğum günlerini de unutmamak lazım. Diğer yandan Rusya batıl inançlara sık rastalanan ülkelerden. Hediye alırken de dikkate alınması gereken takıntılar-kurallar-inançlar var. İşte Rus arkadaşa “alınmaması” gereken on hediyeyi Rossiyskaya Gazeta şöyle derledi:

1. Çift sayıda çiçek almak: Rusya’ya ayak basan yabancıların öğrendiği ilk inançlardan biri, çift sayıda çiçek vermenin uğursuzluk getireceğidir. Kökleri eski Slavlara dayanan bu inanış halen devam etmekte. Yani sevgilinize çift sayıda gül hediye etmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Muhakkak tek sayı olsun. Çünkü çift sayıda çiçek cenaze içindir!

2. Bıçak, makas ve diğer keskin objeler. Hediye edilen keskin bir alet evdeki herkese uğursuzluk getirecektir, bunan inanılır. Buna hediyelik eşya kılıçlar dahil. Antika ya da çok pahalı da olsa!

3. Boş cüzdan. Birine boş cüzdan hediye edilirken içine muhakkak en az bir tane banknot koymak gerekir. Sembolik de olsa. Öbür türlü yoksulluk habercisi sayılır.

4. Mendil. Kimi Rusların hala sartıldığı batıl inanca göre mendil hediye etmek daha fazla gözyaşına sebep olur.

5. Tıbbi cihaz. Termometre ve benzeri gibi hastalıkla ilintili hediyelerin uğursuzluk ve “hastalık” getireceği inancı yaygındır.

6. Ayna. Ayna her zaman mistik şeyler ifade eder ve bu nedenle hediye için iyi bir tercih değildir. Özellikle de antika aynalar.

7. Ev içi terliği. “Kendisine ev içi terliği hediye edilen kimse yakında yatağa düşecek demektir” şeklinde bir inanca bağlı olanlar az değildir.

8. Çorap. Derler ki, “Kadınlar erkek arkadaşlarına ya da kocalarına çorap almamalıdır, yoksa erkekler kaçabilir. Bir an evvel kanatlanıp evden uçması için erkek çocuğa çorap almak ise makbuldür.”

9. Kozmetik. Bazı Ruslar, “Birisine şampuan, sabun ya da deodorant hediye etmek hediye edilen kişinin temizliğe dikkat etmediğini ima etmek olarak algılanabilir. Bu yüzden bu tür hediyelerden kaçınmak gerekir” der; takdir sizin!

10. İnci. Rusya’nın Yunan kültüründen miras aldığı bu inanışa göre, inci dulluk ve yetimlik sembolüdür. Genç kadınlara inci içeren mücevher hediye edilmesi hoş karşılanmaz.

Share Button