Yıllarca kiracı olmak şart değil: Rusya’da yabancılar nasıl ipotek alabilir

Rusya’da faiz oranlarındaki düşüş ipotek kredilerini de cazip hale getirdi. Peki Rusya’da ikamet eden yabancı ülke vatandaşları da ipotek kredisi alabilir mi? Yıllarca Rusya’da kiracı olarak yaşayıp, sonrasında “yıllarca kira ödemek yerine evsahibi olmanın” mantıklı olduğunu anlayan yabancılar için hangi haklar var? Başvuruda bulunmak için ne gibi şartları karşılamak gerek?

Finans servisi Bankiros’un hazırladığı rehbere göre, Rusya’da daimi ikamete sahip yabancı vatandaşlar da ipotek başvurusunda bulunabiliyor. Başvuru sırasında yabancıların ilk elden beyan etmesi gereken belgeler geçerli bir vize, göçmen kartı ve geçici (RVP) ya da daimi (VNJ) oturum kartı.

Buna ek olarak, başvuru sahibinden düzenli bir gelire sahip olduğunu belgelemesi isteniyor. Ayrıca başvuruda bulunabilmek için 21-65 yaş arasında olmak ve kredinin ilk taksidini hazır bulundurmak gerekiyor. Ancak bazı durumlarda bankalar başvuru sahibinden ek belge isteyebiliyor.

Göçmen işçilerin başvurusunda istenen belgeler ve yabancı ülke vatandaşlarına ipotek veren bankaların listesine Bankiros’un hazırladığı Rusça rehberden ulaşılabilir.

Share Button