Üç büyük yazarın bilgeliği: “Her şey boş, mutluluk sadelikte”

Ruslar, büyük yazarların bilgece söylenmiş sözlerini gündelik hayatın içinde de sık sık hatırlar. Bu “bilgelik öğütleri” insanların yoluna her daim ışık tutar. İşte Tolstoy, Dostoyevski ve Çehov’un hayata derinlemesine bir bakışı yansıtan ve güncelliğini hiç yitirmeyen sözleri.

Anton Çehov: Hayat hayattır.

Ünlü oyun yazarı Çehov, karısı Olga Knipper-Çehova’ya yazdığı son mektuplardan birinde şöyle diyor: “Bana hayatın ne olduğunu soruyorsun. Bu havucun ne olduğunu sormaya benziyor. Havuç havuçtur, bilinen başka bir şey yok.” Çehov için insanın varoluşunu anlamlı kılan yüce bir sebep olmaması hiç de olasılık dışı değildir.

Fyodor Dostoyevski: İnsanlar her zaman yüksek sesle olduklarını söyledikleri kimse değildir.

Ecinniler’de bir insanın içinde farklı, hatta birbiriyle çelişkili düşüncelerin nasıl barınabildiğine dair pek çok örnek bulunur. Hakikatin Mesih’in dışında bir yerde bulunduğunun ispat edilmesi durumunda hakikati terk edip Mesih’in yanında duracağını söyleyen Stavrogin’in bundan iki yıl sonra ateistliğini ilan etmesi gibi.

Tolstoy: Her şey boş, mutluluk sadelikte.

Medeniyet-ahlak ayrımında tercihini ahlaktan ve erdemlerden yana kullanan Lev Tolstoy basitlik ve sadeliğin peygamberidir.

Savaş ve Barış’ta yaralı vaziyette sırt üstü yatarken Andrey Bolkonski’nin daha önce gökyüzünün maviliğini fark etmemiş olmasına şaşırması ve her şeyin ne kadar boş olduğunu anlaması buna iyi bir örnek.

Share Button