Moskova’da troleybüslere ebedi veda

“Moskova’nın merkezinde trafiği felç eden unsurların listesi yapılsa troleybüsler herhalde listenin ilk sıralarında kesin yer bulur… Çoğu müzelik yaşta olan emektar troleybüsler, manevra yaparken sık sık atan kablolarıyla, arıza yapıp yolda kaldıklarında bir şeridi saatlerce tıkayan hantallıklarıyla modern bir şehir için çözüm değil sorun kaynağı… Yıllardır bu söylenir, yazılır, çizilir ama Moskova’da hala caddeler troleybüslerden geçilmez… Nihayet bu konuda bir adım atılıyor: Moskova’da belediye kent merkezindeki birçok troleybüs hattını kaldırmaya hazırlanıyor.”

Bu haber TürkRus.Com’da tam 4 yıl önce yayınlamıştı.

Ve sonunda Moskova Belediyesi, başkentte sembolik olarak “sadece 1 adet” troleybüs hattının kaldığını, geri kalan tüm hatların kapatıldığını duyurdu. Moskova’da 1933’ten beri troleybüsler aralıksız çalışıyordu.

Filmlere, şarkılara konu olan, Moskova tarihinin önemli bir parçası olan troleybüsler sonunda “zamanın ruhuna” yenildi ve yollara veda etti. Daha önce troleybüslerin çalıştığı tüm hatlarda artık elektrikli otobüsler sefer yapacak. Şu an Moskova’da 450 olan elektrikli otobüs sayısı yıl sonuna dek 600, 2024’te 2 bin 600 olacak.

Hayatta kalan tek troleybüs hattı Komsomolski Ploşad ile Novoryazanski Ulitsa arasında çalışmaya devam edecek ve “retro” troleybüsle nostaljik seferler yapılacak. Bu seçim tesadüfi değil: Bu hat, 1937’de açılan troleybüs parkında sonlanıyor. Yakında bu alanda troleybüs müzesi açılacak.

Share Button