Rus köyünde ölen babuşkanın evinde milyon dolarlık Stradivarius kemanı

Moskova’da yaşayan Yuri Kurnosov, 89 yaşında ölen teyzenin ardından toplamak için geldiği evde inanılmaz bir sürprizle karşılaştı. Tula Vilayeti’ne bağlı Uzlovaya adlı kasabadaki evin eşyaları arasında 17’nci yüzyıldan kalma Stradivarius marka bir keman vardı. Ünlü keman ustası Stradivarius’un (1644-1737) 1721’de yaptığı kemanlardan biri 2011 yılında açık arttırmada 9,8 milyon pounda (12,7 milyon dolar) alıcı bulmuştu.

90’ı basmaya haftalar kala hayatını kaybeden Vera Çekmezova adlı kadının ölmeden önce yeğenine, kendisine bir müzik aleti bıraktığını söylediği öğrenildi. Orijinalliği teyit edilen kemanın içinde Antonius Straduarius imzasıyla birlikte 1691 tarihi okunuyor.

İşin ilginç yanı kemanın sahibi Vera Çekmezova’nın muhasebeci olması ve müzikle hiç bir ilgisinin olmaması. Eşi de madenci olan kadının, kemanı kendisine büyüklerinden kalan bir “aile mirası” olarak sakladığı belirtildi.

Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Yuri Kurnosov, uzmanların kemanın orijinalliğini teyit ettiğini, ancak kemanın bizzat Stradivarius’un mu, yoksa atölyesinde çalışan başka birinin mi elinden çıktığı konusunun netlik kazanmadığını söyledi. Rus uzmanlar o dönemde Alman ustaların yaptığı ve daha fazla değer kazansın diye Stradivarius’un imzasının atıldığı çok sayıda keman olduğunu, orijinalliğin anlaşılmasının zaman alacağını söylüyor.

Kemanın ailenin eline nasıl geçmiş olabileceği bilinmiyor. Kurnosov kemanı açık arttırma ile satışa çıkarmak ve “milyonlarca dolar” kazanmak niyetinde.

8 MADDEYLE DÜNYANIN EN DEĞERLİ KEMANI STRADİVARİUS

Kulturveyasam.com sitesinden:

Şu haberi görmüş müydünüz: “Milyon dolarlık keman 35 yıl sonra bulundu.” Olay, Stradivarius marka kemanın bir antikacıya getirilmesiyle başlıyor. Değeri sorulan kemandan şüphelenen antikacı polisi arıyor ve gelişmeler sonucunda enstrüman 35 yıl önceki sahibinin kızına teslim ediliyor. Talihli kadının nasıl bir sevinç yaşadığı görülmeye değer gerçekten. Peki, Stradivarus marka müzik aletlerini bu kadar değerli yapan nedir? Sorunun cevabını merak ediyorsanız listemizin 8 maddesini okumanızı öneriyoruz.

  1. Kemanın tarihçesine baktığımızda net bir başlangıç bilgisi göremiyoruz. Bazı kaynaklarda Türklere ait kemençe kiminde de Araplara ait rebap keman yapımına ilham veren enstrümanlar olarak zikrediliyor. 19. yüzyılda bazı değişiklikler yapılsa da 16. ve 17. yüzyılda yaşayan ve sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen keman yapım ustaları müzik aletine gerçek formunu kazandırmışlar. Tabii Antonio Stradivari de bu ustalar arasında.
  2. Antonio Stradivari 1644 yılında İtalya’da doğmuş, 12 yaşında keman atölyesinde çırak olarak işe başlamış, 18. yüzyıla gelindiğinde Avrupa’da bir marka haline gelmiş. Sadece keman değil viyola, viyolonsel, arp, çello gibi yaylı enstrümanlar da üretimleri arasında yer almış.
  3. Antonio Stradivari ölünce, Stradivarius üretimlerini çocukları devam ettirse de sonraki üretimlerin usta yapımcının üretimleriyle eş değer olmadığı kabul ediliyor. Bununla birlikte 19. yüzyılda üretilen Stradivarius enstrümanlarının “Kopyasıdır” etiketi taşıması zorunlu tutulmuştur.
  4. Stradivari’nin 1737 yılında hayatını kaybettiği ve 93 yıllık yaşamında 512 keman ile 1100 yaylı çalgı ürettiği biliniyor.
  5. Stradivari’nin bütün kemanları el işçiliğinin bir ürünü. Bu ürünün “üstün ve mükemmel” sözüyle ifade edilen nitelikleri bilim adamları tarafından defalarca incelenmiş ve hala incelenmeye devam ediliyor. Kemanın yapımında hangi ağaç kullanılmış, nasıl bir vernik sürülmüş en ufak ayrıntısına kadar masaya yatırılıyor. Buna karşılık Stradivarius’lar pek çok noktada sırrını korumaya devam ediyor.
  6. “Bir kemanın Stradivarius olup olmadığı nasıl anlaşılır?” derseniz bunu ortaya çıkarmak için biyokimyagerlerin de içinde olduğu uzmanların kapsamlı çalışmalar yaptığını söyleyebiliriz.
  7. Bir Stradivarius’un günümüzdeki maddi değerini anlatabilmek için şu örneği vermek uygun olacaktır: 2011 yılında açık artırma ile satışa sunulan 1721 tarihli bir Stradivarius keman yaklaşık 16 milyon dolara alıcı bulmuştu.
  8. İlginç bir bilgi daha: Sovyetler Birliği döneminde Avrupa’daki Stradivarius kemanları toplayan Rusya devleti ülkedeki keman virtüözlerine yaşadıkları sürece kullanmaları için ve hayatlarını kaybettiklerinde geri almak üzere armağan ediyor. Bugün 650 Stradivarius enstrüman çeşitli ülkelerdeki müzelerde ve özel koleksiyonlarda sergileniyor. Ülkemizde olduğu bilinen tek Stradivarius keman ise İzmir Buca’da bulunuyor.

Share Button