Konçalovski’den yeni film: Kıymetli Yoldaşlar

82 yaşındaki usta Rus yönetmen Andrey Konçalovski, son filmiyle yeniden vitrinde. Ünlü yönetmenin son filmi “Dorogiye Tovarişi!” (Kıymetli Yoldaşlar!) Venedik Film Festivali’nde gösterildi. Filmin son derece ilginç bir konusu var: 1962 yılında Sovyetler Birliği’nin Novoçerkassk şehrinde yaşanan işçi katliamını ekrana taşıyan film, festivalin yarışma bölümünde yer alıyor.

1962 Haziranında, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti’nin Novoçerkassk şehrinde yaşam koşullarının kötüleşmesini protesto eden işçiler greve gitmiş, protestolar sırasında toplanan halkın üzerine askerlerce ateş açılması sonucu 26 Sovyet vatandaşı hayatını kaybetmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2008 yılında katliam kurbanlarını anmak için yapılan anıtı ziyaret etmiş ve anıta çiçek bırakmıştı.

Andrey Konçalovski, Rusça çalışmalarının yanı sıra Holywood için çektiği filmlerle de tanınıyor. 1989’da çektiği, Sylvester Stallone ve Kurt Russell’ın başrollerinde oynadıkları “Tango & Cash” ilk akla gelen film. Konçalovksi, aynı zamanda diğer bir ünlü Rus yönetmen Nikita Mihalkov’un kardeşi.

“Dorogiye Tovarişi!” filmi, festivalin ardından sinemalarda vizyona girecek.

Share Button