Mimarlar mozoleye talip

SSCB dağıldığından beri Rusya kamuoyunun gündeminden hiç eksik olmayan “Lenin’in mozolesi” meselesi yine alevlendi. Bunun nedeni, Moskova Mimarlar Birliği’nin mozoleye yeni bir kullanım alanı bulunması için bir “yaratıcı fikirler” proje yarışması açması.

Rusya Mimarlar Birliği Başkanı Nikolay Şumakov, Lenin’in naaşını defnedildikten sonra mozolenin Mimarlık Müzesi’ne bağlanmasını ve etkinliklerde kullanılmasını teklif etti.

Moskova’da halihazırda hizmet veren Mimarlık Müzesi ünlü Rus mimar Şusev’in adını taşıyor. Şusev, mozolenin de mimarı. Mimarlar Birliği Başkanı Şumakov, bu bakımdan mozolenin Mimarlık Müzesi’ne bağlanmasının en doğru karar olacağı iddiasında.

RBC gazetesine konuşan Şumakov ayrıca mozolenin UNESCO koruma listesinde yer aldığını, bu nedenle yapının ne içinde, ne de dışında değişiklik yapılamayacağını söyledi. Buna göre, Mimarlar Birliği Başkanı mozolenin içinde 1920’li yıllar mimarisi konulu bir sergi açılabileceği fikrini savundu.

Lenin’in mumyalanmış naaşının sergilendiği mozole, Mimar Aleksey Şusev’in tasarımına göre 1924 yılında inşa edilmişti.

Diğer yandan mozole üzerine açılan proje yarışmasını Komünist Parti lideri Gennadi Zyuganov “saygsızılık” olarak nitelerken, tartışmaya kilise de karıştı. Rusya Ortodoks Kilisesi sanat ve mimarlık komitesi başkanı Leonid Kalinin, mozolenin “dini bir yapıya” dönüştürülmesini önerdi.

Share Button