Rus usulü restorasyon faciası

Rusya’da son yıllarda medyaya yansıyan, yukarıdaki fotoğrafta görülen türden “restorasyon faciaları”, tarihsel dokuyu korumak isteyen mimarları sonunda isyan ettirdi. Tüm restorasyon işleriyle ilgili yetkinin Kültür Bakanlığı’ndan İnşaat Bakanlığı’na devredilmesini öngören yasa tepkilere neden oldu. Business FM’in haberine göre, yaklaşık 300 mimar ve restoratör, yasanın kabul edilmemesi talebiyle Başkan Putin’e başvurdu.

Putin’e gönderilen mektupta imzası bulunan meslek sahipleri, tüm restorasyon işleriyle ilgili ihalelerin tek bir elde toplanmasına ve inşaat kategorisine dahil edilmesine karşı çıkıyor.

Düzenlemenin hayata geçirilmesi halinde restorasyon okullarının kapatılacağı ve bunun da kültürel anıtların yok olmasına yol açacağı savunuluyor.

Siteye konuşan gazeteci Konstantin Mihaylov, “Tarihin ve kültürel mirasın korunması konusunda dünyada ileride sayılan hiçbir ülkede bu konuyla inşaattan sorumlu kurum ilgilenmez. Kültürel mirası korumaya yönelik özel bakanlıklar vardır veya kültür bakanlıkları bundan sorumludur” dedi.

Moskova’da 2019-2021 yıllarında 640 kültürel yapının restorasyonu için yaklaşık 20 milyar ruble kaynak ayrıldı. Başbakan Mihail Mişustin’in talimatıyla, Moskova’daki restorasyon işleriyle ilgili yetki İnşaat Bakanlığı’na devredilmişti.

Share Button