Reytinglerde yükselen yıldız Moskova

İnsan sermayesi, ulaşım altyapısı, iş yapmaya elverişlilik, eğitim kalitesi… Lenta.ru sitesi, Rusya başkenti Moskova’nın farklı kategorilerde üst sıralarda yer aldığı araştırmaları derledi. İşte bunlardan bazıları:

En iyi şehirlerde ilk beşte
Moskova, Resonance Consultancy şirketinin “dünyanın en iyi şehirleri” sıralamasında ilk beşte. Araştırmada Moskova, merkezden havaalanlarına en hızlı ulaşılabilen kentler arasında gösterildi. Rusya başkentinin çok sayıdaki parkları, restoranları, konser alanları ve müzeleri ile dünyanın en renkli kentlerinden biri olduğuna dikkat çekildi.

İnsan sermayesi ve kent planlamasında ilk 10’da

Navarra Üniversitesi’nin yaşam kalitesi listesinde “insan sermayesi” ve “kent planlaması” kategorilerinde ilk 10’da.

Ulaşım altyapısında 31 kent arasında

Kantar adlı araştırma şirketinin araştırmasında, ulaşım altyapısının en gelişmiş olduğu 31 kent arasında Moskova da yer aldı.

İş yapmaya elverişli

The Financial Times’a bağlı fDi Intelligence’in araştırmasında, Moskova “insan sermayesi” ve “iş yapmaya elverişlilik” kategorilerinde Avrupa’da ilk beşte gösterildi. Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov’un yaptığı açıklamaya göre, başkentte sabit varlık yatırımları, 2020’nin ilk yarısında salgın şartlarında rağmen yüzde 8,2 artış gösterdi.

Küresel finans merkezleri arasında

İngiltere merkezli danışmanlık şirketi Z/Yen Group’un araşırmasında Moskova “küresel finans merkezleri” arasında Paris ile Seul ile aynı kategoride yer aldı.

Startup’lar ve yenilikler kenti

StartupBlink adlı araştrıma merkezi, Moskova’nın startup’lar ve yenilkçi projeler için giderek daha elverişli ve cazip hale geldiği sonucuna vardı.

En iyi öğrenci kentlerinden biri

Öğrenciler için en elverişli kentlerin belirlendiği QS Best Student Cities araştırmasında Moskova 34’üncü sırada gösterildi. Araştırmada eğitim kalitesi ve diplomaların prestiji gibi kriterler göz önünde bulunduruldu.

Share Button