Moscow City’de satışlar yavaşlıyor

Geride bıraktığımız 2020 yılında Moscow City’de satılan yeni “apartament” (özel statüdeki daireler) sayısı önceki yıla kıyasla yüzde 25 azaldı. Satılan yeni yapılmış apartament sayısı 25’te kalırken, toplam satış bedeli yüzde 17’lik düşüşle 11,6 milyar rubleye geriledi (157 milyon dolar).

Rusya’da “apartament” olarak adlandırılan özel statüdeki konutlara, normal apartman dairelerinin aksine şu anda “propiska” (daimi oturma izni) verilmiyor. Bu konuda yeni bir düzenlemenin yazaya kadar yapılması bekleniyor.

Kommersant gazetesi, piyasada çok fazla yüksek metrajlı pahalı konut biriktiğini, talebin ise nispeten “bütçe dostu” seçeneklere yoğunlaştığını yazıyor.

Emlak acentesi Knight Frank yetkilileri ortalama metrekare fiyatının yüzde 12 artarak 662 bin rubleye (8 bin 950 dolar) yükseldiğini aktardı.

Knight Frank analistleri, Moscow City’de apartament fiyatlarının 30 ile 60 milyon ruble arasında seyrettiği bilgisini paylaşıyor.

Moscow City’de satışta olan konutlar arasında apartamentlerin oranı yüzde 54. 30 milyon rubleden düşük bedele sahip “bütçe dostu” konutların payı ise sadece yüzde 2.

Share Button