Rus kışında otomobil nasıl kullanılır?

Yoğun kar yağışı Moskova başta olmak üzere bir çok Rus şehrini etkisi altına alırken, Komsomolskaya Pravda gazetesi, kış mevsiminde güvenli otomobil kullanımı üzerine bir dizi tavsiye yayınladı. İlk ve belki de en önemli tavsiye, “Emniyet kemerlerinizi muhakkak takın”.

Gazetenin aktardığına göre, Rusya’da sürücülerin yüzde 90’ı emniyet kemeri takmayı ihmal etmezken, arka koltukta oturan yolcularda bu oran sadece yüzde 30.

Acele etmeyin, hız yapmayın. Normal hava koşullarında lastiklerin tutunma katsayısı 1 ile 1,2 arasında iken, bu katsayı ıslak zeminde 0,4’e, buzlanmış yolda ise 0,05’e kadar düşüyor.

Takip mesafesini koruyun. Buzlanmış yolda öndeki araçla aradaki takip mesafesi en az 5 saniye olmalı. Bir başka deyişle, öndeki aracın geçtiği noktayı arkadaki araç en az 5 saniye sonra geçmeli.

Telaşlanmayın. Tepki verirken soğukkanlılığınızı koruyun.

Fren yaparken dikkatli olun. Fren mesafesi kuru asfaltta 20 metre iken, ıslak asfaltta bu mesafe 35 metreye, karla kaplı yolda ise 70 metreye çıkıyor. Buzlanmış yolda ise aracın durabilmesi için 140 metre mesafeye ihtiyacı var.

Keskin manevralardan kaçının. İdeal direksiyon aralığı 30 derece.

Dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin.

Ek olarak:

– Kış lastiği ve kışlık motor yağı kullanın,
– radyatöre antrifriz koyun,
– bujileri yenileyin,
– cam silme sıvısına donma önleyici madde koyun,
– yan camları “yağmur önleyici” sıvıyla silin.

Share Button